DomůZprávy a názoryTiskové zprávyEvropská unie Ukrajině půjčí téměř dvacet miliard eur, cílem je pomoc v...

Evropská unie Ukrajině půjčí téměř dvacet miliard eur, cílem je pomoc v rekonstrukci kritické infrastruktury i poválečná obnova země

-

Evropská unie pokračuje v pomoci napadené Ukrajině. Evropský parlament velkou většinou hlasů podpořil nový společný balík pomoci. Částka, která bude Ukrajině v roce 2023 půjčena, bude činit 18 miliard eur a půjčky budou mít desetileté odkladné období. Cílem je zprostředkovat Ukrajině finanční pomoc na pokrytí okamžitých potřeb, rekonstrukci kritické infrastruktury a počáteční podporu poválečné obnovy.

„Právě v těchto dnech miliony lidí na Ukrajině trpí nedostatkem tepla, světla nebo pitné vody. Mezi nimi malé děti, těhotné ženy nebo senioři. V důsledku masivních ruských útoků na ukrajinskou infrastrukturu jsme svědky humanitární krize, jakou Evropa dlouhá léta nepamatuje. Navzdory všem předpokladům před válkou, že Kyjev padne v řádu dní, se Ukrajinci už 10 měsíců statečně brání agresorovi, který na jejich území páchá válečné zločiny, vraždí nevinné obyvatele a zemi chce doslova rozmlátit na kousky. EU touto cestou přikládá ruku k dílu a dává najevo, že Ukrajinu neopouštíme,“ říká europoslankyně Veronika Vrecionová.

Zároveň Evropský parlament přijal návrh usnesení k 90. výročí Holodomoru, tedy uměle vyvolaného hladomoru na území dnešní Ukrajiny, který si vyžádal několik milionů lidských životů. „Rezoluce nejen uznává Holodomor jako genocidu a připomíná její oběti, ale také vyzývá k zařazení poznatků o sovětském teroru do učebních osnov a k otevření příslušných archivů. Současně odsuzuje manipulaci historie ze strany současného ruského režimu, který přepisuje nejen dějiny Ruska a Ukrajiny, ale i naše vlastní. Pryč jsou doby, kdy se Rusko umělo alespoň do nějaké míry omluvit a uznat existenci zla, které ostatně připravilo o život i bezpočet ruských lidí. Na tom se dalo stavět, bohužel to dlouho netrvalo,“ myslí si europoslanec Alexandr Vondra.

Ukrajinský lid jako celek také obdržel letošní Sacharovovu cenu.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

ODS
ODShttps://www.ods.cz
Občanská demokratická strana (ODS) je česká liberálně konzervativní pravicová strana založená v roce 1991.