DomůZprávy a názoryTiskové zprávyEvropské vlády musí zastavit špehování svých kritiků, vyzývá Kolaja. Ten zamíří do...

Evropské vlády musí zastavit špehování svých kritiků, vyzývá Kolaja. Ten zamíří do Polska vyšetřovat skandál

-

Brusel, 8. září 2022 – Europoslanci vyšetřovacího výboru PEGA dnes vyslechli zástupce řeckého ministerstva spravedlnosti a Správy pro digitalizaci kvůli skandálu kolem odposlechů opozice. Vystoupili na něm investigativní novináři, které odposlouchávala řecká tajná služba EYP. Součástí výboru je i pirátský europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja, podle kterého je nepřijatelné, aby jakákoli vláda zneužívala spyware ke špehování svých kritiků. Kolaja také poukázal na netransparentnost celého vyšetřování na úrovni jednotlivých vlád.

„Žádná vláda nesmí odposlouchávat svoje kritiky. Dlouhodobým problémem je také absolutně netransparentní vyšetřování těchto skandálů v jednotlivých zemích,“ upozorňuje Kolaja, pod jehož dohledem Evropský parlament zavedl možnost kontroly zařízení europoslanců. „Právě při jedné z těchto kontrol objevili bezpečnostní experti Parlamentu spyware v mobilním telefonu řeckého poslance Nikose Androulakise,“ doplnil Marcel Kolaja s tím, že je nutné zabránit dalším podobným skandálům. V Řecku, stejně jako v podobném případě ve Španělsku, jsou ze špehování podezřelí lidovci.

Kromě dnešního slyšení se uskuteční za dva týdny mise do Polska, kde vláda premiéra Morawieckého podle zjištění novinářů šmírovala opozici a novináře za pomoci spyware Pegasus. Europoslanci se zde setkají jak se zástupci polské justice, tak s opozicí, neziskovými organizacemi i s oběťmi sledování.

Pegasus je software vyvinutý izraelskou kyberneticko-zbrojní společností NSO Group. V posledních několika letech si ho zakoupily některé evropské vlády. Nyní politici vládních stran čelí podezření, že jej používali pro šmírování opozičních politiků a novinářů. Software lze s využitím bezpečnostních děr skrytě nainstalovat do mobilních zařízení, v případě Pegasus se jednalo o iOS a Android. Tento software je schopen číst textové zprávy, nahrávat hovory, ale i shromažďovat hesla, sledovat polohu nebo zapnout kameru. Vyšetřování probíhá už od roku 2021, stále ale není vyloučeno využívání spyware nejen v evropských zemích.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.