Sobota, 4 února, 2023
More
  DomůZprávy a názoryTiskové zprávyGregorová je v Arménii na dvojí misi. Se státy východního sousedství řeší...

  Gregorová je v Arménii na dvojí misi. Se státy východního sousedství řeší jejich ambice i Ukrajinu

  -

  Brusel/Jerevan, 21. 2. 2022 – Tento týden se pirátská europoslankyně Markéta Gregorová v Jerevanu podílí na dvou mezinárodních misích Evropského parlamentu. V pondělí a úterý se Gregorová účastní akcí delegace Euronest, jíž je místopředsedkyní, ve středu a ve čtvrtek pak Delegace Evropského parlamentu pro vztahy s jižním Kavkazem. Na stole bude mj. hrozba ruské agrese na Ukrajinu.

  „Jako místopředsedkyně delegace Euronest se regionu Východního partnerství dlouhodobě věnuji. Těší mě, že nejen Arménie, ale i Moldavsko nebo Gruzie stojí o čím dál bližší spolupráci s Evropou. Pro Českou republiku i Evropskou unii jsou dobré vztahy se zeměmi bývalého Východního bloku zásadní. Zároveň se nám tím otevírají i další tržní příležitosti,“ říká Gregorová.

  V Jerevanu proběhne zasedání výborů Euronest pro politické záležitosti, lidská práva a demokracii, energetickou nezávislost, hospodářskou integraci a právní harmonizaci s politikou EU, sociální záležitosti, vzdělávání, kulturu a občanskou společnost. V plánu je samozřejmě i diskuze nad aktuálními tématy jako je situace na Ukrajině nebo Green Deal.

  Delegace Euronestu zároveň hned v pondělí schválila svou zprávu předsednictva, která se výrazně Ukrajině věnuje:

  „Vyzýváme EU, aby byla i nadále připravena urychleně přijmout přísné hospodářské a finanční sankce proti Ruské federaci, pokud by Rusko nadále nedodrželo své mezinárodní závazky a zahájilo útok proti Ukrajině, a vyzýváme naše příslušné vlády, aby se k takovému sankčnímu režimu připojily. Současná hrozba bezprecedentní vojenské agrese ze strany Ruské federace proti Ukrajině je nejen hrozbou pro bezpečnost Ukrajiny, ale i pro její demokratický a ekonomický rozvoj, pro mezinárodní řád založený na pravidlech a pro principy a mechanismy bezpečnosti a spolupráce v Evropě,“ stojí ve zprávě.

  „Vyjadřujeme proto naši připravenost posílit naši vzájemnou spolupráci, abychom přispěli k diplomatickému úsilí evropských lídrů o zmírnění napětí a posílení regionální stability a prosperity prostřednictvím dialogu a spolupráce,“ zavazují se státy, europoslanci a zástupci zemí Euronestu s tím, že současná situace je výzvou k posílení politické i ekonomické spolupráce.

  Europoslanci se setkají s arménským prezidentem, ochráncem lidských práv a ministry a poslanci dalších zemí východního partnerství. Vztahy mezi EU a Arménií jsou založeny na komplexní a posílené dohodě o partnerství, který předpokládá prohloubení vzájemné spolupráce v oblastech jako je demokracie a lidská práva, podnikání, životní prostředí nebo vzdělávání a výzkum.

  Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

  Piráti
  Pirátihttps://www.pirati.cz
  Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.

  Relevantní články

  Sledujte nás na sociálních sítích

  39,612FanoušciTo se mi líbí
  73SledujícíNásledovat
  263SledujícíNásledovat
  1,160OdběrateléOdebírat

  Poslední příspěvky