DomůZprávy a názoryTiskové zprávyJak chráníme Čechy před dopady války i energetické krize?

Jak chráníme Čechy před dopady války i energetické krize?

-

Vláda Petra Fialy pomohla jen od začátku roku českým domácnostem 74 miliardami korun. Ministerstvu zdravotnictví pod vedením Vlastimila Válka se podařilo konečně dostat pandemii koronaviru pod kontrolu. 

Kvůli obrovskému zadlužení a neúčelnému hospodaření předchozí vlády teď ovšem čelíme rostoucím cenám nejen energií, ale i základních potravin. Proto pomáháme těm, kteří to skutečně potřebují.

Jak jsme lidem pomohli bojovat s důsledky energetické a ekonomické krize?

  • Zvýšili jsme slevu na poplatníka na 2 570 Kč za měsíc. Každému poplatníkovi daně z příjmu tak zůstane v peněžence více peněz. 
  • Zvýšili jsme důchody v lednu a červnu – v průměru o 1 017 korun. Zvýšili jsme je tak, jak nám to ukládá zákon.
  • Snížili jsme spotřební daň na pohonné hmoty od června do září o 1,50 Kč na litr. Trvale jsme zrušili silniční daň pro vozidla do 12 tun. Společně s koncem povinnosti přimíchávání biosložek do paliv tak bojujeme proti rostoucím cenám benzínu i nafty. 
  • Navýšili jsme životní (4 250 Kč) a existenční (2 740 Kč) minimum o 10 procent. Pomáháme tak hlavně těm, kteří to potřebují. Opatření se dotkne přibližně 360 tisíců lidí, protože v návaznosti na minima se zvýšily také příspěvky pěstounům, na zvláštní pomůcku, na děti, mimořádná pomoc, příspěvek na bydlení nebo porodné. 

V souhrnu jde cca o 74,2 mld. korun od začátku roku.

Vláda při schvalování rozpočtu nezapomněla ani na ty, kteří v první linii bojovali a stále svádí bitvu s Covidem-19. Proto platy pro rok 2022 porostou zdravotníkům (o šest procent), učitelům (o dvě procenta) a policistům, vojákům, hasičům (o 700 Kč měsíčně).

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

TOP09
TOP09http://www.top09.cz
TOP 09 je česká liberálně konzervativní středopravicová strana, která vznikla v roce 2009.