DomůZprávy a názoryTiskové zprávyMadeleine Albrightová nikdy nezapomněla na své kořeny

Madeleine Albrightová nikdy nezapomněla na své kořeny

-

Washington. Česká delegace vedená předsedou horní parlamentní komory Milošem Vystrčilem a ministrem zahraničí Janem Lipavským se zúčastnila dnes v 11 hodin místního času (17:00 SELČ) posledního rozloučení s první americkou ministryní zahraničí Madeleine Albrightovou. Předsedu Senátu doprovázeli na smutečním obřadu za horní komoru českého parlamentu 1. místopředseda Jiří Růžička a předseda zahraničního výboru Pavel Fischer. Pohřbu v Národní katedrále ve Washingtonu se účastnilo na 1400 lidí. Mezi nimi bývalí američtí prezidenti, viceprezidenti, politici, spolupracovníci, přátelé a také rodina.

„Budu si ji pamatovat jako pevnou ženu, která to v dětství neměla vůbec lehké, ale přesto nikdy nezapomněla na to, kde má své kořeny, a v rámci své politické kariéry myslela nejen na dobrý výkon své pozice, ale myslela i na Českou republiku a významně pomohla našemu vstupu do NATO, což je věc v dnešní době zvláště důležitá,“ komentuje předseda Senátu Miloš Vystrčil a zároveň zmiňuje její přispění k dobrým transatlantických vztahů: „vážím si jí i za to, jak nám obecně pomáhala budovat spojenectví s USA, protože je velmi důležité a tyto vazby nevznikají jen na úrovni EU, ale i na úrovni států.“

„Nikdo v moderních českých dějinách neudělal pro Českou republiku, její bezpečnost a postavení ve světě tolik jako Madeleine Albrightová. Myslím si, že můžeme být právem hrdí na to, že rodačka z Prahy se stala první ministryní zahraničí Spojených států amerických a udělala pro Evropu tolik co ona,“ zdůraznil 1. místopředseda Senátu Jiří Růžička.

„Vzpomínám, jak mě zaujal styl Madeleine Albrightové v Radě bezpečnosti OSN. Když se pak stala ministryní zahraničí, což je v americké administrativě mimořádně prestižní role, nepřestával jsem obdivovat její profesionalitu i srdečné vztahy k Evropě. Poslouchat její jadrnou češtinu byla jedna radost! Byla to dáma s espritem. Měla pronikavý vhled do světové politiky. A proto v dnešním světě, na který brutalita ruské vojenské agrese vrhla hluboké stíny, musíme ocenit i její odhodlání ve prospěch svobody a demokracie. Vysoce hodnotím její osobní přínos na rozšíření NATO a vstupu naší země do aliance, v níž jsme připraveni společně bránit svobodu,“ dodává předseda zahraničního výboru Senátu Pavel Fischer.

Úzký vztah s českým Senátem měla Madeleine Albrightová i díky bývalému předsedovi horní komory Parlamentu Jaroslavu Kuberovi, který jí v roce 2019 ve Washingtonu předal Stříbrnou medaili předsedy Senátu.

Smuteční řeč a projevy na obřadu pronesli prezident Spojených států amerických Joe Biden, bývalý prezident USA Bill Clinton, někdejší americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová a dcery Madeleine Albrightové Anne, Alice a Katherine. Obřad v Národní katedrále byl přenášen prostřednictvím www.cathedral.org.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

ODS
ODShttps://www.ods.cz
Občanská demokratická strana (ODS) je česká liberálně konzervativní pravicová strana založená v roce 1991.