DomůZprávy a názoryTiskové zprávyPředseda vlády Petr Fiala se v Bruselu zúčastnil posledního jednání Evropské rady...

Předseda vlády Petr Fiala se v Bruselu zúčastnil posledního jednání Evropské rady za Českého předsednictví v Radě EU

-

Předseda vlády Petr Fiala se ve čtvrtek 15. prosince v Bruselu zúčastnil posledního řádného jednání Evropské rady v tomto roce. Zároveň se jednalo také o poslední zasedání za českého předsednictví Radě EU, po kterém přebere předsednickou štafetu Švédsko. Společně s dalšími evropskými lídry jednal premiér o energetice, hospodářství, bezpečnosti a obraně, migraci a ruské agresi na Ukrajině.

Prezidenti a premiéři řešili zejména politickou, vojenskou a humanitární podporu Ukrajiny, obnovu kritické infrastruktury a způsoby, kterými mohou pomoci Ukrajině překonat letošní zimu. Dalším bodem čtvrtečního jednání bylo řešení energetické krize, způsobené ruskou agresí na Ukrajině. 

„Ráno jsem avizoval, že v posledních dnech probíhala jednání, která byla složitá, ale která jsme chtěli dotáhnout do konce už dnes. Šlo nám o dohodu na zastropování cen plynu na evropské úrovni a dohodě o balíčku, který obsahuje mj. makroekonomickou pomoc Ukrajině. Během posledních dnů se nám povedlo přesvědčit kolegy a dojednat řadu kompromisů. Dnes jsme je stvrdili na jednání Evropské rady. Už v pondělí by se díky dnešnímu výraznému posunu ministři energetiky dohodnou na zastropování cen plynu a snazší výstavbě energetické infrastruktury a společných nákupech plynu, které do budoucna zajistí dostupné energie pro naše občany,“ řekl po jednání Petr Fiala. Pondělního jednání ministrů pro energetiku se v Bruselu zúčastní také ministr průmyslu a obchodu ČR Jozef Síkela.

„Podařilo se nám také dosáhnout dohody ve složitých jednáních o evropských penězích pro Maďarsko, to umožnilo cestu k dalším podstatným dohodám. Nejdůležitější z nich je balíček, který obsahuje mj. dlouhodobé finanční záruky Ukrajině. Tyto záruky, které umožní rekonstrukci země a sníží tak počty lidí, kteří budou muset zemi opustit v důsledku ruské agrese. To jsou dvě velmi dobré zprávy pro občany ČR. Jsem rád, že z poslední Evropské rady za našeho předsednictví vezeme domů občanům takto dobré výsledky,“ uvedl po jednání Evropské rady premiér Fiala.

Evropská unie Ukrajinu podpoří Ukrajinu částkou 18 miliard € (cca 437 miliard Kč) formou společné půjčky. Ukrajina by měla pomoc od Evropské unie dostávat pravidelně od ledna příštího roku. Prvotní výhrady ze strany Polska se během jednání podařilo překonat a pomoc byla nakonec jednomyslně schválena.

Prezidenti a premiéři států Evropské unie dnes rovněž schválili udělení statutu kandidátské země Bosně a Hercegovině.

Na závěrečné tiskové konferenci premiér Fiala shrnul půlroční předsednictví ČR v Radě Evropské unie: „Chtěl bych poděkovat všem partnerům, diplomatům, Charlesovi (Michelovi), Ursule (von der Leyen) a dalším za skvělou spolupráci v období, které nebylo jednoduché pro ČR, Evropskou unii ani celou Evropu. Chtěl bych také speciálně poděkovat českým spolupracovníkům – nejen velvyslancům a diplomatům, ale také všem úředníkům, stážistům a dobrovolníkům, kteří se na předsednictví podíleli. Odvedli jste skvělou práci, a i díky vám slyším kolem sebe na české předsednictví pouze slova chvály.“

Premiér na závěr popřál hodně sil a energie Švédsku, které přebírá po České republice předsednictví Radě Evropské unie na dalších šest měsíců.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

ODS
ODShttps://www.ods.cz
Občanská demokratická strana (ODS) je česká liberálně konzervativní pravicová strana založená v roce 1991.