DomůZprávy a názoryTiskové zprávyPutin využívá umělou inteligenci pro detekci demonstrantů. Systémy rozpoznávání obličejů by měly...

Putin využívá umělou inteligenci pro detekci demonstrantů. Systémy rozpoznávání obličejů by měly být na veřejných místech zakázány, říká Kolaja

-

Brusel, 15. března 2022 – Ruský režim zneužívá systémy na rozpoznávání obličejů k identifikaci účastníků protiválečných demonstrací. Díky tomu je může později dohledat a prezekuovat. Podle Amnesty International tyto systémy Putin zneužíval už pro sledování aktivistů a novinářů, kteří vyšli do ulic na podporu Alexeje Navalného. Europoslanec Marcel Kolaja v Evropském parlamentu bojuje za zákaz využívání těchto systému ve veřejných prostorech. Aktivně usiluje o prosazení tohoto zákazu v právě vznikajícím aktu o umělé inteligenci.

“Nejde tady ale jenom o demonstranty. Novináři a nezávislá média, která plní nenahraditelnou roli hlídacích psů demokracie, musí mít možnost pracovat bezpečně. A na to bychom v diskuzi o systémech rozpoznávání obličejů ve veřejných prostorech neměli zapomínat. Nesmíme dát bianco šek žádné z evropských vlád, která by chtěla takovou technologii zneužívat ke sledování a pronásledování vlastních občanů,” vysvětluje europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja.

Kolaja připomíná také nedávnou aféru Pegasus.

“Tady vidíme značný apetit polské a maďarské vlády po špehování novinářů a opozice. To ale přeci není Evropa, ve které chceme žít. Musíme proto nastavit jasná pravidla, která vlády nebudou moci obcházet,” dodává Kolaja.

Marcel Kolaja je zpravodajem stanoviska právě vznikajícího aktu o umělé inteligenci ve výboru pro kulturu a vzdělávání. Ve výboru dnes prezentoval své stanovisko, kde apeloval především na zákaz využívání systémů pro rozpoznávání obličejů ve veřejných prostorech. Na takovém opatření se Evropský parlament shodl již v říjnu minulého roku ve zprávě pro užívání umělé inteligence v trestním právu.

Evropská komise zveřejnila v dubnu 2021 legislativní návrh Aktu o umělé inteligenci (AI Akt) Cílem legislativy je stanovit harmonizovaná pravidla a zajistit bezpečné využívání AI systémů uváděných na evropský trh. Akt o umělé inteligenci teď budou probírat jednotlivé výbory v Evropském parlamentu. Hlasování na plenárním zasedání je odhadováno na listopad 2022.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.