DomůZprávy a názorySprávní soud změnil kandidáty na prezidenta! ANKETA: Hlasujte pro vašeho kandidáta

Správní soud změnil kandidáty na prezidenta! ANKETA: Hlasujte pro vašeho kandidáta

-

Prezident České republiky Miloš Zeman se blíží ke konci svého druhého volebního období, mandát mu vyprší 8. března 2023. Ve dnech 13. a 14. ledna 2023 proběhne první kolo prezidentských voleb.

Dnes Nejvyšší správní soud zrušil dvě rozhodnutí Ministerstva vnitra. Jedním vrátil do boje o hrad podnikatele Karla Diviše, který byl původně vyřazen, když mu ministerstvo původně uznalo pouze 49 884 podpisů občanů z potřebných 50 tisíc. Ministerstvo tak našlo v 63 210 dodaných podpisech více platných. Na druhou stranu vyřadilo kandidátku Denisu Rohanovou, která byla podpořena bývalými poslanci z hnutí ANO, KSČM a ČSSD. Přihlášku podala ještě před vyhlášením prezidentských voleb, přesto byla původně do voleb připuštěna. Seznam prezidentských kandidátů tak stále čítá devět uchazečů.

Připravili jsme přehled uchazečů o nejvyšší ústavní funkci v naší zemi, kteří byly do volby po splnění podmínek připuštěni. Kandidáta se vždy snažíme přiblížit videem, které je k dispozici. Koho byste z kandidátů volili za prezidenta? Hlasujte na konci článku.

Andrej Babiš

Bývalý premiér a miliardář Andrej Babiš je kandidátem 56 ze 72 poslanců hnutí ANO.

Jaroslav Bašta

Poslanec Jaroslav Bašta se chce ucházet o prezidentský úřad jako kandidát poslanců SPD.

Karel Diviš

Podnikatel a bývalý sportovní moderátor Karel Diviš je občanským kandidátem, který byl do boje o Hrad připuštěn po rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který při přezkoumání dodaných podpisů uznal splnění limitu 50 tisíc platných podpisů.

Marek Hilšer

Senátor a neúspěšný prezidentský kandidát z roku 2018 je kandidátem podpořeným některými senátory z klubů Starostové, SEN 21 a Piráti.

Pavel Fischer

Senátor a neúspěšný prezidentský kandidát z roku 2018 byl podpořen senátory z klubů ODS, TOP 09, KDU-ČSL a nezávislí.

Danuše Nerudová

Rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová je občanskou kandidátkou s uznanou podporou 82 657 podpisů občanů.

Petr Pavel

Armádní generál ve výslužbě, bývalý předseda vojenského výboru NATO a náčelník Generálního štábu Armády České republiky Petr Pavel je občanským kandidátem s uznanou podporou 81 329 podpisů občanů.

Josef Středula

Předseda odborových svazů Josef Středula byl podpořen některými senátory z klubů ODS, TOP 09, KDU-ČSL a nezávislí, ANO a ČSSD, SEN21 a Piráti.

Tomáš Zima

Lékař a biochemik, bývalý předseda České konference rektorů, rektor Univerzity Karlovy a děkan 1. LF UK byl podpořen senátory z klubů ODS, TOP 09, KDU-ČSL a nezávislí, ANO a ČSSD.

Mezi kandidáty, kteří těsně nesplnili podmínky po odečtení neplatných podpisů, patří například miliardáři Karel Janeček a Tomáš Březina.

Koho byste volili za prezidenta České republiky?

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Tomáš Martínek
Tomáš Martínekhttps://www.tomas-martinek.eu
2017-2021 poslanec Parlamentu České republiky, podnikatel, univerzitní lektor