DomůZprávy a názoryTiskové zprávyVláda schválila finanční podporu na ubytování lidí prchajících před válkou. Ministr Bartoš...

Vláda schválila finanční podporu na ubytování lidí prchajících před válkou. Ministr Bartoš chystá i dotační program pro kraje a obce

-

Praha, 16. března 2022 – Vláda dnes schválila potřebné kroky k zajištění ubytování pro lidi prchající před válkou. Dojde k přerozdělování příchozích mezi kraje, aby se ulevilo nejzatíženějším městům a regionům. Samosprávy i majitelé penzionů také dostanou za ubytování Ukrajinců finanční kompenzace. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš rovněž vládu seznámil s připravovaným dotačním programem pro obce a kraje. Díky němu by mohly nakoupit mobilní domy či obytné buňky, nebo rychle zrekonstruovat své budovy pro účely dlouhodobějšího ubytování. Do budoucna z toho budou těžit samozřejmě i čeští občané.

„Na Ukrajině umírají lidé, Putin bombarduje i nemocnice či porodnice. Je pochopitelné, že Ukrajinci hledají bezpečný úkryt v Evropě a my jim ho nemůžeme odepřít. Je ale třeba zajistit dostatek ubytovacích kapacit a podpořit kraje a obce, které takovou výzvu nemohou zvládnout samy. Po dohodě s hejtmany a naším pražským primátorem Zdeňkem Hřibem dojde k rozdělování příchozích rovnoměrněji po krajích, aby se ulevilo nejvíce zatíženým oblastem, například hlavnímu městu,” uvedl Ivan Bartoš s tím, že ubytovatelé také dostanou kompenzace 200 až 250 korun za ubytovanou osobu na noc. Částku mohou ještě o něco navýšit ze svých rozpočtů kraje.

„Jednáme také o tom, aby finanční příspěvek dostaly i domácnosti, které Ukrajincům nabízejí střechu nad hlavou. I podle odborníků to je nejlepší způsob, jak příchozím v začátcích ulehčit, pomoci jim s orientací a zapojením do běžného života. Parametry musíme nastavit samozřejmě co nejpečlivěji, aby situace nezneužili například obchodníci s chudobou. Nebo aby někteří pronajímatelé nedávali lidem výpovědi z nájmu ve vidině vyššího zisku,” doplnil ministr pro místní rozvoj.

Klíčové je podle něj i zajištění dlouhodobějšího ubytování: „Na resortu připravujeme nový národní dotační program, který obcím a krajům poskytne finance na nákup mobilních domů či obytných buněk. Nebo na rychlou rekonstrukci budov, které mají v majetku, a které se dají využít k ubytování. Program chceme spustit k 1. dubnu s tím, že bude možné uplatňovat náklady zpětně od momentu, kdy Putin vtrhl na Ukrajinu. Řada samospráv už totiž k rychlým rekonstrukcím a přestavbám přistoupila, za což jim moc děkuji. Stejně jako ostatním za enormní aktivitu a pomoc v současné krizi,” uzavřel Bartoš.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.