DomůZprávy a názoryTiskové zprávyVrcholní politici už nebudou smět vlastnit média ani přihrávat dotace a zakázky...

Vrcholní politici už nebudou smět vlastnit média ani přihrávat dotace a zakázky vlastním firmám, i kdyby byly ve svěřenských fondech. Klíčový výbor projednal návrh Jakuba Michálka

-

Vymahatelný zákaz pro vrcholné politiky včetně prezidenta vlastnit mediální domy, pobírat dotace či zakázky i obnovení práva novinářů informovat o majetkových přiznáních politiků. Tato zlepšení navrhl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek s dalšími koaličními poslanci k novele o Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH). Ve čtvrtek návrh projednal Kontrolní výbor Sněmovny, kde jej podpořili všichni koaliční poslanci. Následně zamíří ve 3. čtení na plénum. Pravidla už nově nebude možné obcházet ani převedením mediálních domů či firem do svěřenských fondů. Pirátský návrh byl konzultován jak s ministerstvem spravedlnosti, tak vnitra. Včera o něm informoval Jakub Michálek ve svém pořadu Reflektor.

„Je třeba konečně narovnat prostředí v naší zemi, zajistit férovou soutěž a zabránit prorůstání politiky, velkých mediálních domů a obchodních koncernů. Cílem návrhu je, aby v problematických případech rozhodoval ohledně možného střetu zájmů nezávislý Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran. V případě porušení zákona a neuposlechnutí výzvy k odstranění problémů by úřad nařídil zjednat nápravu, například prodat velký mediální dům jiné než blízké osobě. Pravidla pro férovější prostředí a rozdělení moci tak budou díky návrhu Jakuba Michálka výrazně lépe vymahatelná,nastínil vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

„Pro Piráty je nejdůležitější, co jsme slíbili lidem. A to bylo mimo jiné prosadit jednoznačné oddělení politické, ekonomické a mediální moci. Chceme mít v Česku fungující demokracii a chceme, aby občané měli k politikům důvěru. V demokratické zemi jsou svobodná média a občané hlídacími psy mocných,” popsal Jakub Michálek s tím, že ničení svobody tisku vede ke korupci a úpadku životní úrovně. „Proto jsem předložil pozměňovací návrh, který konečně zavede jasně vymahatelný zákaz pro poslance, ministry či prezidenta vlastnit média. A to i za předpokladu, kdy se dotyční pokusí pravidlo obejít skrz svěřenské fondy, protože zákaz by nově platil pro všechny vrcholné politiky a političky vedené jako tzv. skutečné majitele,” uvedl Michálek.

„Napravujeme také chybu zákona, která nyní neumožňuje médiím informovat o majetkových přiznáních vrcholných politiků. Je žádoucí, aby nad těmito informacemi měla veřejnost i novináři dohled a mohli případně upozornit na různé nesrovnalosti jako jsme viděli kdysi třeba v kauze Stanislava Grosse,” doplnil Ivan Bartoš.

„Stejně tak nastavujeme pojistky, aby lidé, kteří čerpají dotace či investiční pobídky od státu, nemohli o jejich udělování sami rozhodovat. Týká se to především členů vlády. Když nebyly dobře nastavené kontrolní mechanismy, stávalo se, že peníze mizely v černých dírách. Respektive kapsách politických podnikatelů. Zákon o střetu zájmu sice zamezil některým možnostem zneužití moci, ale přesto v něm zůstaly pasáže, které lze obejít. Na to upozornil i Ústavní soud. Proto tyhle díry zalátáme,“ popsal Michálek.

Nezřídka se podle něj hovoří například o svěřenských fondech, jejichž struktury stále mohou ovládat lidé, kteří jsou do střetu zájmů zapleteni. I zde platí, že už pravidlo nebude možné obcházet, protože bude platit pro tzv. skutečné majitele, ne pouze ovládající osoby, jak tomu bylo doposud.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.