DomůZprávy a názoryTiskové zprávyNežijeme mimo realitu. TOP 09 jednoznačně podporuje obrannou dohodu

Nežijeme mimo realitu. TOP 09 jednoznačně podporuje obrannou dohodu

-

“Spojenectví v NATO a obranná spolupráce spojeneckých zemi nemůže probíhat jen formálně. Musíme si být jisti, že v případě nutnosti by v praxi všechno fungovalo tak, jak má. A k tomu tato smlouva slouží a je doslova Božím požehnáním pro ty, kterým bezpečnost ČR leží opravdu na srdci. Pokud proti smlouvě brojí zejména komunisté, SPD a další podporovatelé Ruska, nemůže být lepšího důkazu, že tuto smlouvu opravdu potřebujeme,“ říká Marek Ženíšek, poslanec TOP 09 a předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny.

“Ten kdo říká NE této smlouvě, tak buď žije úplně mimo realitu toho, co se ve světě děje, nebo je přímo zastáncem těch, kvůli kterým tuto smlouvu schvalujeme,“ dodává Ženíšek.

Dohoda DCA není o pobytu amerických vojáků ani o jejich základně. DCA upravuje především právní postavení příslušníků ozbrojených sil USA v rámci případného plnění jejich úkolů na území České republiky.

DCA neposkytuje Spojeným státům žádné automatické oprávnění umístit příslušníky svých ozbrojených sil na území ČR. K tomu bude vždy potřeba samostatné schválení českým parlamentem podle čl. 43 Ústavy. Na tom DCA nic nemění. Ve Sněmovně je dohoda nyní v prvním čtení. Čeká ji ještě posouzení branného i zahraničního výboru.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

TOP09
TOP09http://www.top09.cz
TOP 09 je česká liberálně konzervativní středopravicová strana, která vznikla v roce 2009.