Pátek, 9 prosince, 2022
More
  DomůZprávy a názoryTiskové zprávyStudenti z Ukrajiny a zemí Východního partnerství mají mít možnost studovat na...

  Studenti z Ukrajiny a zemí Východního partnerství mají mít možnost studovat na vojenských akademiích v EU, prosadila Gregorová

  -

  Štrasburk, 8. června 2022 – Evropský parlament schválil novou zprávu o bezpečnosti v oblasti Východního partnerství a úloze společné bezpečnostní a obranné politiky. Podle europoslankyně Markéty Gregorové, která na návrhu pracovala jako stínová zpravodajka, návrh pomůže ke zvýšení bezpečnosti v celém východním regionu. To je podle ní s ohledem na situaci na Ukrajině či stále okupované Gruzii důležitým krokem pro zachování bezpečnosti v celé Evropě.

  „Podařila se mi prosadit výzva ke sdílení kyberbezpečnostního know-how a pomoci při obraně kritické infrastruktury mezi EU a východními partnery. Rozšiřujeme také program Military Erasmus pro studenty a úředníky z východních zemí včetně Ukrajiny, kteří by nově mohli studovat na vojenských akademiích v EU,“ vyjmenovává Gregorová. „Moje loňská mise na Taiwan mi ukázala velmi zřetelně, že přinejmenším v oblasti hybridních hrozeb se i my v EU můžeme hodně naučit od zemí, které trpí systematickými hybridními útoky od svých přímých sousedů. Čili pomoc může být vzájemná a všichni z ní můžeme těžit,“ dodává.

  „Za svůj úspěch považuji i to, že zpráva explicitně zmiňuje potřebu aktivně bránit tomu, aby evropské fondy byly východními vládami zneužívány k financování ilegálních šmírovacích nástrojů – konkrétně zpráva míří na Ázerbájdžán a apeluje, aby ukončil jejich zneužívání k stíhání opozice, občanské společnosti a novinářů,“ doplňuje europoslankyně.

  „Naprázdno naopak vyšla snaha upravit výslednou definici hybridních hrozeb – každá příliš specifická definice zužuje manévrovací prostor a hrozí, že spousta reálných hrozeb propadne sítem. V téhle oblasti nás čeká ještě hodně práce,“ varuje Gregorová. „Kromě toho je však úspěch, že jsme v čase pohotovosti přijali zprávu, která přispívá k debatě o způsobech, jak zvýšit bezpečnost v regionu – nejen s ohledem na Ukrajinu, ale třeba i stále Ruskem okupovanou Gruzii; a řadu dalších výzev, které sužují region, tak klíčový i pro bezpečnost EU,“ uzavírá Pirátka.

  Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

  Piráti
  Pirátihttps://www.pirati.cz
  Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.

  Relevantní články

  Sledujte nás na sociálních sítích

  39,610FanoušciTo se mi líbí
  73SledujícíNásledovat
  249SledujícíNásledovat
  1,130OdběrateléOdebírat

  Poslední příspěvky