DomůKomentářePodvodníci zneužívají název Binance ve WhatsApp skupinách

Podvodníci zneužívají název Binance ve WhatsApp skupinách

-

V poslední době se začíná v Česku rozmáhat podvod pomocí WhatsAppových či Facebookových skupin, kdy se osoby vydávající se za zástupce největší kryptoměnové burzy na světě Binance snaží podvést účastníky skupiny.

Dnes si každý s přístupem k internetu může vytvořit falešný profil na sociální síti pomocí názvu a loga Binance. Možná jste narazili na falešné profily Binance ve vláknu na Twitteru, v sekci komentářů příspěvku na Instagramu nebo vás přímo oslovili prostřednictvím aplikace pro zasílání zpráv, jako je WhatsApp, Facebook, či Telegram. Realita je taková, že nad moderováním těchto platforem nemá Binance žádnou kontrolu. Podvodníci si mohou založit nový účet během několika sekund, a to i poté, co jsou nahlášeni moderačnímu týmu příslušné platformy.

Pokud existuje jedna věc, kterou byste měli vědět o zaměstnancích Binance: Nikdy – za žádných okolností – proaktivně zaměstnanci Binance nekontaktují uživatele prostřednictvím neoficiálních kanálů, aby jim nabídli investiční poradenství, vstupní bezplatný bonus nebo „zadní vrátka“ k odblokování účtu Binance.

Podvody se zneužitím ochranné známky Binance zahrnují zločince, kteří se vydávají za zaměstnance nebo zástupce Binance, kteří nabízejí falešné služby určené ke krádeži peněz lidí. 

Pokud jste se stali obětí podvodného podvodu Binance, okamžitě nahlaste incident příslušným místním úřadům a týmu podpory Binance. 

Podvodníci oslovují potenciální oběti prostřednictvím neoficiálních e-mailů nebo účtů na sociálních sítích, které vypadají podobně jako oficiální účty Binance.

Chraňte svůj účet před imitátory Binance. Zjistěte, jak si podvodníci budují důvěru, spolu s tipy, jak identifikovat a nahlásit falešné profily Binance. Poznejte podvod.

Čtyři fáze podvodu falešných pracovníků Binance

1. Vytvoření falešné identity

První krok: vytvoření dokonalé lži. V tomto případě si podvodník vytvoří falešnou identitu spolu s propracovaným scénářem kolem toho, že je zaměstnancem Binance. Vytvoří si falešný účet doplněný logem Binance nebo fotkou jednotlivce v tričku Binance jako svůj profilový obrázek. Jejich uživatelská jména často zahrnují tituly jako Binance podpora, Binance asistentka nebo Binance Promo apod., zatímco jejich e-mailové adresy jsou nápadně podobné těm oficiálním.

2. Cílení na oběti ve skupinách na sociálních sítích

Podvodníci budou prohledávat černý trh, aby se dostali k citlivým osobním údajům, včetně telefonních čísel, e-mailů, identifikačních údajů a dokonce záznamů o minulých nákupech a cestách. Tyto špatně získané detaily jsou pak pečlivě protříděny, aby se identifikovaly k potenciální oběti, kterou budou pravděpodobně manipulovat. Někteří podvodníci dávají přednost přilákání nových obětí založením „oficiální skupiny Binance“ – údajně vedené skutečnými zaměstnanci Binance – která nabízí investiční poradenství a lukrativní příležitosti k výdělku peněz.

3. Získání důvěry a přesvědčivosti

Podvodník nyní začíná budovat důvěru prostřednictvím skriptu pečlivě přizpůsobeného jejich nově získanému cíli. Cílem je navázat s obětí vztah, vytvořit falešný pocit důvěrnosti a nakonec ji přimět, aby propadla podvodu.

Pokročilí podvodníci projevují působivou schopnost přizpůsobit se situaci, vytrvat ve svém úsilí a improvizovat své reakce za běhu, i když se cílová oběť zprvu zdá nereagující nebo nespolupracující.

4. Uzavření podvodu

Oběť, která neprokoukne podvodníkovu falešnou identitu, bude následně požádána podvodníkem o zaslání finančních prostředků nebo, což je ještě horší, poskytnutí svých přihlašovací údaje do Binance. S přístupem k účtu Binance oběti by mohl podvodník potenciálně vyprázdnit celý krypto zůstatek účtu do své peněženky, než oběť znovu získá přístup. Abychom ilustrovali, jak tento čtyřstupňový proces funguje v praxi, níže uvádíme několik skutečných případů.

Příklady v akci

Příklad 1: Informace o vnitřním obchodování — skupina WhatsApp Binance

Uživatel, kterému budeme říkat Marek, je v kryptosvětě čerstvý. Kontaktuje ho „analytik Binance“ jménem Frank. 

Prostřednictvím zprávy na Instagramu Frank informuje Marka o skupině WhatsApp, která sdílí rady ohledně kryptoinvestic a zasvěcených informací o obchodování se zaručenou návratností až 20 %. Frank zve Marka do skupiny, v níž je několik „zaměstnanců Binance“, kteří pravidelně zveřejňují návody, jak vydělat peníze, spolu se členy skupiny, kteří se dělí o své obrovské zisky. 

Mark si také všimne, že „zaměstnanci Binance“ odpovídají na každou otázku profesionálně. Mark v přesvědčení, že se jedná o legitimní skupinu, následuje tutoriály, které mu říkají, aby vybral tokeny na adresu peněženky podvodníka.

Nic z toho samozřejmě není pravé a Mark se stává obětí podvodu.

Příklad 2: „Odborník na obchodování Binance“

Platformy sociálních médií, jako je Instagram, jsou plné falešných profilů, které tvrdí, že jsou přidruženy nebo zaměstnány Binance. Například v tomto nedávném případě podvodník úmyslně umístil do svého bio popisovač @binance. Všimněte si, že jejich životopis také zahrnuje širokou škálu módních slov, jako je „obchodní expert“ a „investiční specialista“. Bohužel, zákeřní aktéři se často snaží využít vliv a pověst Binance v krypto sektoru – v odvětví, kterému důvěřují miliony uživatelů po celém světě – ke kořisti od nic netušících obětech. Zaměstnanci Binance mají přísně zakázáno obchodovat nebo nabízet investiční poradenství. Nevěřte žádnému „zaměstnanci Binance“, který tvrdí, že je obchodním nebo investičním guru. Snadný způsob, jak identifikovat falešný profil na Instagramu, je zkontrolovat počet jeho sledujících v porovnání s počtem lajků nebo komentářů, které obdrží. Pokud existuje významný nesoulad, například 25 000 sledujících, ale pouze 100 lajků a dva komentáře na příspěvek – pravděpodobně se jedná o falešný profil.

V Česku používají podvodníci často i českou vlaječku a přesto, že pravděpodobně nejsou rodilými mluvčími ani nepůsobí z České republiky, tak pomocí překladačů budí dojem rodilého mluvčí. Mnohdy je do skupin nazvaných jako Binance šesté výročí, Binance Trust Wallet CZ apod. přidáno množstvích českých kontaktů. Diskutují mezi sebou především podvodníci, ale občas se zapojí i potenciální oběť. V případě upozornění na možné podvodné jednání smažou podvodní správci skupiny příspěvek a odstraní člena skupiny, který potenciální podvod odhalil. Více informací o možném podvodném jednání i kontakty na oficiální podporu Binance, naleznete na oficiálních stránkách Binance.com.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Tomáš Martínek
Tomáš Martínekhttps://www.tomas-martinek.eu
2017-2021 poslanec Parlamentu České republiky, podnikatel, univerzitní lektor