DomůZprávy a názoryTiskové zprávyVláda na návrh MZV schválila program pro ohrožené občany Ruska a Běloruska

Vláda na návrh MZV schválila program pro ohrožené občany Ruska a Běloruska

-

Občanům Ruska a Běloruska, kteří ve své zemi čelí perzekuci a jsou v ohrožení, má pomoci program nazvaný Občanská společnost. Ministerstvo zahraničních věcí ho 18. května předložilo vládě, která program schválila. Jde o ochranu lidí, kteří bojují za svobodu a demokracii a brání lidská práva.

*„Jsou to lidé, kteří ve své zemi bojují proti zločinným režimům Putina a Lukašenka. Musí utíkat z Ruska a Běloruska, protože jde o jejich bezpečnost. Tito lidé aktivně brání demokratické principy, na kterých je postavena i naše společnost. Mám na mysli hlavně svobodu projevu nebo možnost svobodně a beztrestně vykonávat svoje povolání,“* prohlásil ministr Jan Lipavský.

Jde hlavně o představitele občanské společnosti Ruska a Běloruska, nezávislé novináře a akademiky, jejichž ochrana je v zájmu České republiky. Ministerstvo zahraničních věcí bude při provádění programu úzce spolupracovat s nevládními organizacemi, které pracují na zajištění základních lidských svobod.

Občanská společnost je robustní pobytový program, který má uvést v praxi jednu z výjimek v takzvaném Lex Ukrajina pro udělení víza ohroženým občanům Ruska a Běloruska. Je v zájmu České republiky jim poskytnout ochranu vzhledem k tomu, že bojují proti nedemokratickým režimům ve svých zemích.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.