DomůZprávy a názoryTiskové zprávyAnna Hubáčková (za KDU-ČSL): Podpisem dohody máme možnost dostávat od Polska veškeré...

Anna Hubáčková (za KDU-ČSL): Podpisem dohody máme možnost dostávat od Polska veškeré informace a podílet se na řešení vlivu těžby v dole Turów

-

Česká republika stáhla žalobu, kterou podala na Polsko u Soudního dvora Evropské unie kvůli rozšiřování těžby v příhraničním hnědouhelném dole Turów. Česko tak učinilo poté, co od polské strany obdrželo 45 milionů eur jako dohodnutou kompenzaci za vliv těžební činnosti. Vyšlo nakonec Česko vyšlo Polsku ohledně Turówa vstříc? Na to se moderátor Martin Karlík ptal ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové za KDU-ČSL.


,,Do této doby jsme od polské strany nedostávali žádné informace o tom, jak probíhá těžba nebo jaký má rozsah. Po podpisu dohody máme možnost dostávat veškeré informace. Také se můžeme spolupodílet na řešení vlivů těžební činnost s dolem tak, aby dopady na Českou republiku byly co nejmenší,“ vysvětlila ministryně. 

Řeč přišla také na znění dohody. ,,Pět let tam bude fungovat dozor Evropského soudního dvora, jedna strana ho může vypovědět. V případě, že nenajdeme smír u vzniklých problémů, nebrání nám to v podání nové žaloby. Smlouva také detailně řeší hydraulickou bariéru. Věnuje se jí velká část textu, jak ji kontrolovat, měřit nebo monitorovat,“ dodala Hubáčková.


Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

KDU-ČSL
KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.