DomůZprávy a názoryTiskové zprávyDopis Mariana Jurečky (KDU-ČSL) předsedovi EPP Donaldu Tuskovi k situaci na Ukrajině

Dopis Mariana Jurečky (KDU-ČSL) předsedovi EPP Donaldu Tuskovi k situaci na Ukrajině

-


EPP Headquarters
10, rue du Commerce
000 Brussels-Belgium

Donald TUSK, President of the EPP
Antonio LÓPEZ-ISTÚRIZ WHITE, EPP Secretary General
Patrick VOLLER, EPP Secretary of External Relations
Donald TUSK, President of the EPP
Antonio LÓPEZ-ISTÚRIZ WHITE, EPP Secretary General
 


EPP Headquarters
10, rue du Commerce
000 Brussels-Belgium

Donald TUSK, President of the EPP
Antonio LÓPEZ-ISTÚRIZ WHITE, EPP Secretary General
Patrick VOLLER, EPP Secretary of External Relations


Praha, 26. února 2022Vážený pane předsedo,

vážení členové ELS,

ruský útok proti Ukrajině je útokem proti svobodě a demokracii nejen Ukrajiny, ale celé Evropy. Kvůli barbarskému chování současného ruského vedení v čele s Vladimirem Putinem trpí a umírají na Ukrajině nevinní lidé. A i mimo hranice Ukrajiny v našich zemích žije mnoho Ukrajinek a Ukrajinců, jejichž rodiny jsou nyní tvrdě zasaženy válkou.

Jedná se o bezprecedentní útok na svobodný demokratický stát doslova na našich hranicích, na hranicích Evropské unie, týká se to tedy bezprostředně i naší bezpečnosti a je důležité na tuto agresi co nejrazantněji a nejrychleji reagovat.

Jako Česká republika a česká vláda, jejíž jsme součástí prosazujeme na evropské úrovni maximální možné sankce vůči jednotlivcům, bankám i celému ruskému režimu a vyzýváme k podpoře maximálních sankcí i všechny členské státy EU. Nad rámec společných sankcí, koordinovaných na půdě EU naše vláda schválila i další ekonomické sankce, omezení několika proruských dezinformačních webů, působících v ČR nebo pozastavení příjmu vízových žádostí ruských občanů na všech zastupitelských úřadech s výjimkou humanitárních případů. Rád bych tímto vyzval i ostatní státy EU k dalším národním opatřením, která zasáhnou ruský režim.

Jako Česká republika se také budeme i na úrovni EU zasazovat o co největší posílení východního křídla NATO a usilovat o snížení ruské zpravodajské hrozby pro Evropu a vyzýváme k tomu i ostatní členské státy.

Nyní je potřeba napnout všechny naše síly a snažit se ukrajinské vládě a ukrajinským občanům co nejvíce pomoci. Ať už se to týká urychlené dodávky zbraní, vojenského materiálu a pohonných hmot, humanitární a zdravotnické pomoci či přijímání lidí, utíkajících před válkou. Členové EPP ze zemí sousedících přímo s Ukrajinou jsou připraveni pomáhat lidem, kteří utíkají před válkou a chceme vyzvat i ostatní členy EPP k vytvoření mostu solidarity.

Vážený pane předsedo, vážení představitelé stran EPP, žádám o zvážení svolání dalšího mimořádného Summitu lídrů EPP za účelem diskuse k dalšímu postupu a efektivnímu vyvinutí tlaku i na naše jednotlivé národní vlády tak, aby byla naše pomoc Ukrajině co nerychlejší a nejefektivnější.

V těchto těžkých chvílích stojíme za Ukrajinou a statečnými ukrajinskými občany, které budeme podporovat i nadále a vyjadřujeme Ukrajině naši plnou solidaritu.

Srdečně, Marian Jurečka
Party Chairman
KDU-ČSLČeská verze dopisu zde. 
Anglická verze dopisu zde. 
Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

KDU-ČSL
KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.