Sobota, 4 února, 2023
More
  DomůZprávy a názoryTiskové zprávyJan Bartošek (KDU-ČSL): S potravinovou bankou v Praze rozvezeme jídlo těm nejpotřebnějším

  Jan Bartošek (KDU-ČSL): S potravinovou bankou v Praze rozvezeme jídlo těm nejpotřebnějším

  -

  Pražská potravinová banka bude rozvážet potravinovou pomoc prostřednictvím vozů sdílené přepravní sítě Liftago. Závoz bude probíhat přímo do domovů lidí, kteří se vlivem životních okolností ocitli v tíživé situaci. Jde o první z plánovaných aktivit, které se budou uskutečňovat pod souhrnným názvem 365 dní pro potravinové banky. Záštitu nad projektem převzal místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL).


  Kolem potravinových bank musí vzniknout celý ekosystém firem v oblasti obchodu, zemědělství, potravinářství a gastronomie z řad komerčních i nekomerčních a startupových společností, které budou do projektu postupně přizváni. „Nejen kvůli válce na Ukrajině, ale také kvůli vysoké inflaci a zdražování, upadá bohužel stále větší počet lidí do sociální nejistoty. A proto musíme potravinovým bankám poskytnout maximální možnou podporu. Žádný zákon totiž nesmí bránit tomu, aby se kvalitní potraviny dostaly k těm, kteří je potřebují,“ uvedl Bartošek.

  Systém potravinových bank potřebuje evoluci v podobě legislativních změn, které umožní digitalizaci a zvýší efektivitu. V současnosti je především pražská potravinová banka podfinancovaná a na hraně kapacity. „Potravinová banka Praha a Středočeský kraj má nyní v databázi cca 2500 jednotlivců, kteří si mohou na základě doporučení úřadu práce dojít pro potravinovou pomoc. Někteří z těchto lidí však mají omezené možnosti vyzvednout si tuto pomoc. Jsme proto moc vděčni za spolupráci s firmou Liftago, která nám nabídla, že pro cca 100 lidí v nouzi zajistí 4x měsíčně dovoz potravinových balíčků přímo do domu, vysvětluje Věra Doušová, ředitelka pražské potravinové banky.

  K prokejtu se vyjádřil také Jakub Mazal, šéf růstu přepravní sítě Liftago, díky kterému je celý projekt možné realizovat. ,,Společně s potravinovou bankou jsme našli způsob, jak dlouhodobě pomáhat. Potravinová banka tak může velmi rychle zavážet velké množství potravinové pomoci potřebným s minimem koordinace a plánování. Algoritmus Liftaga vždy přivolá odpovídající počet řidičů a každý rozveze 10-20 balíků s potravinami po ténejefektivnější trase. Věříme, že po úvodním pilotu budeme spolupráci v neziskovém sektoru dále rozšiřovat,“ uvedl Jakub Mazal, šéf růstu přepravní sítě Liftago.

  Projekt 365 dní pro potravinové banky chce v následujícím roce dosáhnout takových změn, aby se potravinové banky mohly dostat ze stávajících bezmála 10 tisíc tun potravin ročně (2021) na 25 tisíc tun, což je odhad potenciálu, který ČR v současnosti má.

  Data a fakta o potravinových bankách:● V ČR je 15 potravinových bank. ● V ČR fungují od roku 1994 (28 let)● V roce 2021 přijaly a distribuovaly celkem 9340 tun, z toho pražská PB 2500 tun. ● V roce 2021 přijalo pomoc od PB cca 200 tis. osob, v Praze 70 tis. osob. ● Uprchlíkům z Ukrajiny byly v období 24. 2. – 6. 3. 2022 distribuovány potraviny v objemu 224 000 porcí jídla (112 tun)


  Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

  KDU-ČSL
  KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
  KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.

  Relevantní články

  Sledujte nás na sociálních sítích

  39,612FanoušciTo se mi líbí
  73SledujícíNásledovat
  263SledujícíNásledovat
  1,160OdběrateléOdebírat

  Poslední příspěvky