DomůZprávy a názoryTiskové zprávyJaromíra Vítková (KDU-ČSL): Novela zákona o státní památkové péči

Jaromíra Vítková (KDU-ČSL): Novela zákona o státní památkové péči

-


Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice projednal v úterý 4. ledna 2022 dílčí Novelu zákona o státní památkové péči, kterou předkládá skupina senátorů. Téměř po dvouleté diskuzi a řadě jednání dnes výbor novelu doporučil předložit schůzi Senátu a zpravodajkou určil lidoveckou senátorku Jaromíru Vítkovou.


Návrh novely stanovil tří horní hranice pokut uložených za přestupky a to 100 tisíc korun (porušení oznamovací povinnosti), u ostatních přestupků se naopak horní hranice pokuty zvyšuje, konkrétně na 10 nebo 20 milionů korun. 

„Hlavním cílem novely bylo zejména navýšení pokut za porušení povinností uvedených v zákoně o státní památkové péči. Na výboru jsem předložila pozměňovací návrh, jehož cílem bylo ošetření oblasti archeologických nálezů. Snížení horní hranice pokut u oznamovací povinnosti v oblasti archeologických výzkumů by znamenalo velké snížení vymahatelnosti práva. Z toho důvodu jsem podala pozměňovací návrh, který tuto oblast ošetřil. Pozměňovací návrh jsem podrobně konzultovala několikrát se zástupci ministerstva kultury. Je rozdíl v porušování, a tudíž i ve výši pokut podle významu dané památky,“ sděluje senátorka Vítková.
 
Nyní bude novela zákona projednávána na nejbližším plénu Senátu. V případě schválení je navrhovaná účinnost od 1. července 2023.
 
V říjnu 2021 proběhla velká konference „Památková legislativa v ČR – praxe a výhledy“ v Senátu, kterou iniciovala senátorka Vítková pod Výborem pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. „Na základě vyjádření a stanovisek Ministerstva kultury a dalších relevantních institucí jsem vzala na vědomí, že největším problémem je i to, že se množí vyhledávání archeologických nálezů jednotlivci pomocí detektorů a s takto získanými nálezy se obchoduje na internetu. Vyjednala jsem, že k této problematické oblasti bude speciální seminář ve spolupráci s ministerstvem kultury,“ zakončuje senátorka Vítková.


Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

KDU-ČSL
KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.