DomůZprávy a názoryTiskové zprávyKDU-ČSL: Našich prvních 100 dní ve vládě

KDU-ČSL: Našich prvních 100 dní ve vládě

-

V minulém týdnu to bylo přesně 100 dní od chvíle, co byla jmenována vláda Petra Fialy včetně našich tří lidoveckých ministrů. Už na začátku jsme slíbili, že budeme sociálním svědomím této vlády, to také plníme. Za tuto tzv. dobu hájení jsme prosadili několik změn, jejichž cíl je pomoc a zjednodušení každodenního života občanů České republiky. 


Na resortu práce a sociálních věcí, který řídí předseda strany Marian Jurečka, se podařilo hned několik pozitivních věcí. Jednou z hlavních je valorizace důchodů, které se od června zvednou v průměru o 1017 korun. ,,Jsem rád, že se zvedne průměrná částka důchodů. Jedná se o jednu z oblastí, které považuji za zcela zásadní. Člověk, který poctivě pracuje celý život, si zaslouží férovou a důstojnou penzi,” uvedl ministr s tím, že za důležité považuje snížit důchody bývalým komunistickým funkcionářům, kteří zde před revolucí potlačovali občanská práva a svobody. 


Protože je potřeba reagovat na aktuální situaci s ukrajinskou krizí, Marian Jurečka na vládě dohodl solidární příspěvek ve výši až 12 tisíc korun, který ulehčí českým domácnostem s ubytováním válečných uprchlíků. Těm, kteří poskytnou své prostory válečným běžencům, tak vypomůže s náklady na ubytování. Také zavedl humanitární dávku 5 tisíc korun, která pomůže Ukrajincům příchozím do České republiky.


Další výraznou lidoveckou pomocí je poskytnutí finanční částky 5,7 miliardy korun na nové dětské skupiny. Díky tomu vznikne až 400 nových objektů pro 7 tisíc dětí. Lidovci tak poprvé zavedli státní příspěvek pro dětské skupiny. Tím pomohli významným způsobem s jejich provozem. Protože jsme si také vědomi nelehké práce, kterou zastávají pracovníci sociálních služeb, zdravotníci a učitelé, vyčlenili jsme prostředky na zvýšení jejich platů.


Milostivé léto se zopakuje 


Předseda poslaneckého klubu Marek Výborný, který je autorem lidoveckého Milostivého léta, dělá vše pro to, aby se na podzim roku 2022 znovu opakovalo. Mohlo by tak opět pomoci desetitisícům lidí, kteří mají dluh vůči státu. ,,Když jsme vytvářeli koncept Milostivého léta, mysleli jsme při tom na všechny zodpovědné dlužníky, kteří si přejí zbavit se své exekuce, ale brání jim v tom vysoké příslušenství dluhu. A já musím říct, že mám velkou radost z toho, v jak velkém objemu byl projekt využit, a kolika lidem pomohl z tíživé životní situace. Proto vidím smysl zopakovat tuto akci,” řekl Výborný. 

Probíhá spolupráce mezi resorty životního prostředí a zemědělství


Potravinová soběstačnost je pro lidovce absolutní prioritou, proto ministr zemědělství Zdeněk Nekula na svém resortu vyčlenil částku 100 milionů korun na záchranu českého chovu prasat. Dále schválil 1 miliardu pro české rybáře, která má také vypomoci k lepší péči o přírodu a krajinu, zároveň ale také propojit zemědělství se zdravým životním prostředím. ,,Zemědělství není jako automobilový průmysl, nejde na měsíc vypnout a zase jednoduše obnovit. Proto jsme připravili novou dotační podporu pro chovatele prasat, která jim pomůže překlenout nejhorší situaci. Hlavním cílem podpory pro rybáře je, aby bylo nejenom schopné obstát v mezinárodní konkurenci, ale zároveň přispívalo k lepší péči o přírodu a krajinu,” řekl ministr.  


Další oblastí, která je pro lidovce důležitá, je životní prostředí. Ministryně Anna Hubáčková ve spolupráci s Nekulou zahájila obnovu českých lesů nebo vypsala dotační programy na zateplování veřejných budov a lepší nakládání s dešťovou vodou. Za stěžejní považuje ministryně snižování závislosti na fosilních palivech, proto vypsala vyšší podporu pro tepelná čerpadla. A v neposlední řadě také vyjednala částku 3 miliard korun, které poslouží na solární elektrárny. ,,Obnovitelné energie budou čím dál důležitější součástí energetického mixu. S každým nově podpořeným projektem jsme blíže k odklonu od drahých fosilních paliv. Navíc jde i o strategickou investici do naší energetické bezpečnosti,” uvedla ministryně. 


Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

KDU-ČSL
KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.