DomůZprávy a názoryTiskové zprávyKonflikt na Ukrajině: Informace pro zaměstnavatele a cizince

Konflikt na Ukrajině: Informace pro zaměstnavatele a cizince

-


Ministerstvo práce a sociálních věcí rozšiřuje okruh pomoci pro Ukrajince a také jejich zaměstnavatele. V souvislosti s ozbrojeným konfliktem na Ukrajině hledáme konkrétní cesty, jak Ukrajincům pracujícím v ČR a jejich rodinám cíleně pomoci. Ti, kterým Ministerstvo vnitra udělilo speciální vízum, mohou žádat o dávky pomoci v hmotné nouzi. Plánuje se také rozšíření mimořádné okamžité pomoci.


„Chtěl bych především upřímně poděkovat všem zaměstnavatelům, kterým není současná krize lhostejná a kteří se rozhodli pomoci rodinám svých pracovníků pocházejících z Ukrajiny. Ti, kteří dostávají povolávací rozkazy, musejí odjet bránit svou vlast před nevyprovokovanou ruskou agresí. Jejich rodiny často zůstávají v České republice bez jednoho zásadního příjmu. Víme o případech firem, které takové rodiny finančně podporují. Tohoto postupu si velmi vážím a prosím i další zaměstnavatele, aby nějakou formu pomoci zvážili, pokud mají pracovníky z Ukrajiny, kteří museli zpět do vlasti,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

MPSV intenzivně připravuje podporu pro rodiny ukrajinských pracovníků, kteří musejí na Ukrajinu odjet. Pomoc má zabránit propadu domácnosti po výpadku jednoho z příjmů. „Pokud budou muži muset narukovat, chceme pomoci jejich rodinám, které zůstanou v ČR. Abychom je dokázali podpořit, přistoupíme v příštích dnech k návrhu legislativní úpravy, která umožní jim poskytnout mimořádnou okamžitou pomoc,“ vysvětlil ministr Jurečka. Podstatné materiály bude resort vydávat i v ukrajinském jazyce. MPSV zároveň co nejdříve chystá spuštění vlastní help linky, kde budou ukrajinsky hovořící operátoři.

Pokud jde o současný postup na trhu práce, cizinci s uděleným speciálním vízem mohou požádat o povolení k zaměstnání. To vyřizuje příslušná krajská pobočka Úřadu práce. Před podáním žádosti je třeba již mít pracovní místo a se zaměstnavatelem uzavřít pracovní smlouvu. Ta je jednou z příloh žádosti o povolení k zaměstnání. Dalším krokem je již samotné podání žádosti, které může podat cizinec sám nebo prostřednictvím zaměstnavatele. Podrobné informace jsou přehledně dostupné na webu MPSV. Budeme je průběžně doplňovat a aktualizovat.

Cizí státní příslušníci, kterým Ministerstvo vnitra udělilo speciální vízum, mohou již nyní žádat o všechny dávky pomoci v hmotné nouzi, konkrétně o příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení i o jednorázovou dávku mimořádné okamžité pomoci. Lze o ně požádat na příslušné pobočce Úřadu práce. Informace jsou podrobně k dispozici na webu Úřadu práce ČR.

Zdroj: ministerstvo práce a sociálních věcí


Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

KDU-ČSL
KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.