DomůZprávy a názoryTiskové zprávyMPSV a MŠMT společně připravují jazykové kurzy pro občany Ukrajiny

MPSV a MŠMT společně připravují jazykové kurzy pro občany Ukrajiny

-

Výuka českého jazyka je pro občany Ukrajiny velmi důležitá; dětem umožňuje zapojení do vzdělávání v ČR a dospělým pak snazší uplatnění na trhu práce. Ministerstvo práce a sociálních věcí společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy proto intenzivně pracují na přípravě vzdělávacích jazykových kurzů češtiny pro držitele dočasné ochrany, kteří museli kvůli ruské agresi na Ukrajině opustit své domovy.


„Nyní chystáme osnovy těchto jazykových kurzů. Budeme zohledňovat délku vzdělávání, požadavky na lektory, a především pak úroveň jazykových znalostí, které by absolventi kurzů měli dosáhnout. Počítáme se zapojením již fungujících škol a školských zařízení i s účastí zkušených lektorů ze soukromého sektoru,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Kurzy budou nabízeny a financovány prostřednictvím Úřadu práce ČR. Určeny jsou především pro ty držitele dočasné ochrany, kteří jsou v evidenci uchazečů o zaměstnání. Součástí kurzů má být i kariérní poradenství a počítá se i se zapojením zaměstnavatelů. „Chceme pro tento účel využít finanční prostředky evropského Operačního programu Zaměstnanost,“ upřesnil ministr Jurečka.

Samotný akreditační proces povede MŠMT. Resort školství také nedávno vypsal dvě výzvy zaměřené na děti přicházející z válkou devastované země. Výzva Jazykové kurzy pro děti cizince migrující z Ukrajiny 2022 je určena na podporu intenzivního vzdělávání pro děti ve věku 14 až 18 let. Jejím účelem je zvýšit dovednosti dětí v češtině a omezit předčasné odchody ze vzdělávání kvůli nedostatečné znalosti jazyka. Zapojit se mohou veřejné vysoké školy, školská zařízení, územní samosprávné celky i dobrovolné svazky obcí. MŠMT vypsalo i výzvu na adaptační skupiny pro děti. Ta je zaměřena na podporu volnočasových skupin pro děti od 3 do 15 let.

Účelem všech těchto aktivit je podpořit adaptaci a socializaci ukrajinských dětí na české prostředí a připravit je na nástup do českých škol. „Výchozí alokace na obě výzvy je 1,4 mld. Kč, ale můžeme ji navýšit dle skutečných potřeb. Výuka českého jazyka je naprosto klíčová pro integraci dětí a mládeže z Ukrajiny do českého vzdělávacího systému. A právě proto vznikly výzvy jak na podporu jazykových kurzů, tak adaptačních skupin. Je nutné odstranit bariéry tak, aby se děti a mladí lidé z Ukrajiny mohli snadněji začlenit a pokračovat ve své vzdělávací dráze, která jim byla ruskou agresí bohužel znemožněna,“ zdůraznil ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík (STAN)

Tiskovou zprávu podrobně informující o obou výzvách najdete na internetových stránkách MŠMT.


Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

KDU-ČSL
KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.