DomůZprávy a názoryNovoroční projev ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v češtině

Novoroční projev ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v češtině

-

Volodymyr Zelenskyj přednesl občanům Ukrajiny novoroční projev, který přinášíme v českém znění:

Drazí lidé! Drahá Ukrajino!

Rok 2023 se chýlí ke konci. Další rok naší nezávislosti. Další rok našeho boje za nezávislost. Další rok války. Válka o naši zem. Za naši svobodu. Jeden pro druhého.

Když se zeptáte milionů Ukrajinců na tento rok, dostanete miliony různých odpovědí. Každý si vzpomene na něco svého. Někoho jim blízkého. Každý se má proč usmívat. Protože něco vyšlo. A každý má nad čím plakat. Kvůli ztrátám. Každý z nás bojoval, pracoval, čekal, pomáhal, žil a doufal v tento rok. Svým způsobem. Všichni.

Ale každý najde něco společného pro všechny Ukrajince v tomto roce. Hlavní výsledek roku, jeho hlavní úspěch: Ukrajina se stala silnější. Ukrajinci se stali silnějšími.

Před 676 dny jsme byli všichni vyzváni. Ze všech stran na nás létaly rakety a ze všech směrů se blížil nepřátelský útok.

Před 676 dny jsem právě na tomto místě oslovil vás, Ukrajince, a ohlásil začátek totální války. Tehdy jsme nevěděli, co nás čeká. Mnozí nevěřili, že vydržíme týden. Málokdo věřil, že přežijeme rok 2022, natož, že přežijeme rok 2023. A dnes čelíme roku 2024.

Ukrajina žije. Ukrajina žije. Ukrajina bojuje. Ukrajina postupuje, Ukrajina překonává cestu. Ukrajina získává. Ukrajina funguje. Ukrajina existuje. A dohromady to není novoroční zázrak, ani pohádka, ani magie, ale zásluha každého z vás. Každý z milionů Ukrajinců. Každý, kdo v průběhu tohoto roku, dnem i nocí, dokázal: Ukrajinci jsou silnější!

Když jsme na začátku roku 2023, v lednu a únoru, překonali bez nadsázky nejtěžší zimu v historii. Když jsme dokázali, že Ukrajinci jsou tvrdší než zima a tma. Silnější než výpadky proudu a hrozby výpadků. Ukrajinci se s případným nedostatkem energie vyrovnají, protože nemají nedostatek odolnosti a odvahy. Ve tmě jsme nezmizeli. Temnota nás nepohltila. Porazili jsme temnotu.

Náš energetický sektor odolal. Naše země byla silná. Letošek to překonalo. A chci poděkovat všem, kteří to vůbec umožnili. Všem našim bezpečnostním a obranným sílám. Jsem hrdý na každého ukrajinského válečníka. Dokud stojíte vy, stojí i Ukrajina. Vím, jak odvážně a hrdinsky nás bráníte. Celou tu dobu. Doba tvrdých, divokých každodenních bitev. Od prvních minut 1. ledna až dosud, dokonce i na Silvestra, kdy ukrajinský válečník bojuje a nemůže si dovolit slabost. Zadržujete zlo, které se stalo ještě větším. Nic víc to ale udělat nemohlo. Protože jsi bojoval na každé frontě a každé naší ulici, v každém z našich domů. Byl jsi silný. Nevzdal ses jediného modrožlutého srdce. Ani kilometru naší svobody. Jsi to ty. Všichni naši bojovníci. Každý, kdo dokazuje: Ukrajinci jsou silnější než zlo.

A chci poděkovat všem našim lidem, našemu silnému národu. Každý, kdo tu dnes je. Všem, kterým chci říct: Jsem na vás všechny hrdý. Každý ukrajinský občan. Každý silný člověk. A vím, jak je to dnes pro všechny těžké. Pro každého, kdo odložil své životy. Který pro vítězství všechno odložil. Každý, kdo říká: „Pracuji a tohle není výkon, ale povinnost. Daruji, a to není výkon, ale norma.“ Každý, kdo pracuje a bojuje každý den, protože ví, že války nekončí samy od sebe – jsou ukončeny. A vítězství není přijato ani uděleno – je získáno.

A proto dnes musíme žít podle pravidla: buď pracuješ, nebo bojuješ. Protože proti nám stojí největší teroristická organizace na světě. A je zřejmé, o kolik víc toho musíme udělat, o kolik musíme být aktivnější, o kolik silnější musí být naše jednota a boj.

To ví každý, kdo se sám sebe denně ptá „co můžu dělat?“ ale žije podle vzorce „Musím udělat víc, než můžu.“ Protože to je to, co znamená slovo ‚vyhrát‘. V našem jazyce. Překonat sám sebe, přemoci se, vyvinout mimořádné úsilí a udělat víc, než se na první pohled zdálo. Protože ve skutečnosti je každý z nás schopen víc.

Naši hrdinští lidé to dokazují každý den. Naši hrdinové. Naši zdravotníci, zachraňující bojovníky na frontě a civilisty v mírumilovných městech a vesnicích. Ti, kteří prokazují: Ukrajinci jsou silnější než bolest, zranění a smrt. Naši hasiči a zachránci, kteří ukazují, že Ukrajinci jsou silnější než oheň a trosky. Ti, kteří prokazují: Ukrajinci jsou silnější než okolnosti, silnější než beznaděj. Naši učitelé, kteří vzdělávají děti ve válce. Online, osobně nebo zřízením školy v Charkovském metru. Naši železničáři, naši strojvedoucí, spojaři, inženýři. Naši dobrovolníci, naši diplomaté, ukrajinské podniky, každý, kdo platí daně a poskytuje práci Ukrajincům, každý, kdo zasévá, sklízí a dává Ukrajincům chléb, každý, kdo poskytuje útočiště Ukrajincům, každý, kdo vyrábí náboje a munici, opravuje a staví, obnovuje a oživuje, pracuje každý den, dokazuje každý den: Ukrajinci jsou silnější než únava. A proto jsou Ukrajinci silnější než tato válka. 24. únor nás o tom přesvědčil.

Válka nás hodně naučila. Ukázalo nám to hodně. Hodně to s námi udělalo, změnilo nás to.

Válka bohužel rozdělila rodiny, vzala nám syny a dcery a zároveň nás sjednotila do jedné velké rodiny. A 24. února jsme se rozhodli. A chladná, bezcitná pravda o realitě války je, že tato volba byla jiná.

Někdo zůstal tady, na Ukrajině, někdo utekl, někdo byl obležen, někdo evakuoval své děti, někdo šel na frontu, někdo zachránil jiné, někdo zachránil svou rodinu, někdo odešel a zůstal tam, a někdo odešel a vrátil se domů. Na Ukrajinu.

A tohle jsou příběhy lidí, příběhy mužů a žen. Ti, kteří nemohli zůstat doma a šli na frontu. A ti, kteří už nemohli zůstat v zahraničí, někde daleko od domova, a vrátili se. Poté, co si řekli: „Mně na tom záleží. Potřebují mě. Potřebují mě pro vítězství, jsem potřebný pro Ukrajinu.“ Ti, kteří dokázali: Jsem silnější než strach. Ti, kteří dokázali: Jsem silnější než pochybnosti. Protože vím, že jednoho dne se budu muset zeptat sám sebe: Kdo jsem? Abych si vybral, kým chci být. Oběť nebo vítěz? Uprchlík nebo občan? A každý zná odpověď. Odpověď je Ukrajina. Protože Ukrajinci jsou společně silnější. Takže je čas být spolu!

A to je čas, na který všichni Ukrajinci, kteří jsou nyní v dočasně okupovaných územích, dychtivě čekají. Všichni, kdo v sobě neztratili Ukrajinu. Kteří si nenechali zaměstnat mysl a srdce. Všichni ti, kteří na svých dětech milují Ukrajinu. Važte si naší vlajky. Držte se víry v návrat Ukrajiny. S vědomím, že všechna očekávání nejsou marná. A chci, abyste za to cítili naši vděčnost. A pamatujte: bez každého z vás bude Ukrajina neúplná.

A dnes spolu slavíme Nový rok. Podle naší doby. A přesně o půlnoci zazpíváme společně naši hymnu – hymnu Ukrajiny. S láskou na Ukrajině. A tato láska je silnější než okupace. Tato láska k Ukrajině je hnací silou, které se útočníci obávají. A Krym, Donbas, Luhanská oblast, Berďansk, Melitopol, Mariupol – všechny naše – to vědí: nepřátelé se vás opravdu hodně bojí. Ne mezinárodní organizace s politickými výzvami, ale ukrajinský duch ukrajinského lidu, který prokázal, dokazuje a bude dokazovat, že jsme silnější. Silnější než zajetí. Silnější než nepřítel. Silnější než tato válka. Protože takoví jsme.

A takoví lidé inspirují celý svět – je to vidět. A takový stav je v evropské rodině vítán. Svědčí o tom rozhodnutí zahájit jednání o vstupu Ukrajiny do EU. Rozhodnutí, o které jiní usilují desítky let. Rozhodnutí, kterému bylo kdysi těžké uvěřit, o kterém skeptici tvrdili: „To není rychlé, ne zítra, téměř nemožné. Nedoufejte, nevěřte, neočekávejte.“ Ale Ukrajina roku 2023 je odhodlaná, rozhodná, důsledná a vytrvalá. Ukrajinci jsou silnější než jakékoli blokády a veta, nedůvěra či skepse. Země, která za války zavádí nesmírně obtížné a nutné reformy a změny. A ve výsledku země, na kterou se nyní čeká v Evropské unii. A to nejsou jen slova – to jsou úřední rozhodnutí, úřední dokumenty. A tento proces bude mít rozhodně logický závěr – plnohodnotné členství v silné Evropě. Mocné. Z Lisabonu po Luhansk.

A to je historické vítězství. Takových diplomatických vítězství bylo letos mnoho. A všechny pro nás nebyly jednoduché. Ukrajinská mírová formule, kterou již podpořilo 80 zemí. Bezpečnostní záruky pro Ukrajinu, ke kterým již přistoupily tři desítky zemí. „koridor obilí“, o kterém nám bylo řečeno: „Bez Ruska se nikdy neobejdete.“ Byli jsme zablokováni a vydíráni, ale našli jsme cestu ven. Udělali jsme to a náš koridor funguje a do dnešního dne zpracoval téměř 13 milionů tun ukrajinského obilí. Letos Ukrajinci dokázali, že jsme silnější než lži, silnější než PSYOP. Silnější než zoufalství, neshody a sklíčenost. Zachováním mezinárodní podpory pro Ukrajinu. A jejímu znásobení. Otevřením nových směrů, nových vyhlídek pro Ukrajinu. Jen v letošním roce jsme uskutečnili 120 setkání na úrovni lídrů, což nám přineslo na 156 balíčků podpory obrany. Znovu jsme dokázali, že Ukrajinci jsou silnější než jakékoli intriky, jakékoli pokusy snížit globální solidaritu, podkopat koalici našich spojenců. Místo toho se rozrostla. Koalice „Patriotů“, letecká koalice, tanková koalice.

A rád bych poděkoval každé zemi, která se připojila ke koalici za navrácení ukrajinských dětí unesených Ruskem. A děkuji všem našim partnerům za to, že už letos máme Patrioty, IRIS-T, HIMARS, NASAMS, Hawk, Abrams, Leopardy a mnoho dalšího. A naši piloti již ovládají proudové letouny F-16 a určitě je uvidíme na našem nebi. Aby naši nepřátelé jasně viděli, jaký je náš skutečný hněv.

A příští rok nepřítel pocítí hněv domácí produkce. Naše zbraně, naše vybavení, dělostřelectvo, naše granáty, naše drony, naše námořní „pozdravy“ nepříteli a nejméně milion ukrajinských FPV dronů. To vše velkoryse využijeme. Na souši, na obloze a samozřejmě i na moři. Na našem Černém moři. A letos se nepřítel cítil jako nikdy předtím: nemá tam místo. A naše akce v Černém moři se staly temnou kapitolou v historii rusistické flotily.

Oficiálně to mohou „potvrdit“ jejich velké přistávací lodě, raketově vyzbrojené a hlídkové korvety na dně moře. A náš Zmiinyi (Hadí ostrov) je nyní bez jejich hadů a trikolóry.

Ukrajinci!

Ukrajina letos překonala 6000 leteckých výstrah. Téměř každou noc se probuzela sirénami a sestoupovalo se do krytu, aby ochránila své děti před nepřátelskými střelami a drony. Naše jednotky protivzdušné obrany pracovaly každou noc a každý den a hrdinně bránily ukrajinské nebe. Abychom slyšeli volání „vše čisté“ 6 tisíckrát. A jděte nahoru 6 tisíckrát. Jdi nahoru. Podívejte se do nebe a znovu dokažte, že Ukrajinci jsou silnější než teror.

A bez ohledu na to, kolik raket nepřítel vystřelí, bez ohledu na to, kolik ostřelování a útoků – odporných, nemilosrdných, masivních – nepřítel provede ve snaze zlomit Ukrajince, zastrašit je, srazit Ukrajinu, zahnat je do podzemí, my znovu povstaneme. Protože ten, kdo přinese peklo do naší země, ho jednoho dne uvidí ze svého okna.

Před 676 dny jsem vás oslovil z této kanceláře, ze svého pracoviště.

Za mnou byl obraz – krajina ukrajinské země. Dnes jsou za mnou chevrony našich válečníků. A každý z nich mluví o naší zemi, našem nebi, celé naší Ukrajině, našem lidu, co jsme dokázali a čeho dosáhneme. Mluví o každém padlém. O všech, kdo bojují. O každém, kdo bude žít na této zemi. A bude hrdý na to, že jsem Ukrajinec. Protože celý svět bude vědět: Ukrajinci jsou silnější!

Přeji všem, kteří se již v naší společné věci našli, aby měli vždy ty, kteří půjčí rameno a v životě vás nezklamou. Přeji všem, kdo ještě váhají, aby příští rok udělali odvážnou volbu – bránit svou zemi, pracovat pro ni, pomáhat jí, najít se ve své zemi, protože to je jediné místo na světě, kde můžeme všichni říct, že jsme doma.

A stejně jako loni 31. prosince i dnes říkáme: „Nevíme jistě, co nám nový rok přinese.“ Ale letos můžeme dodat: „Ať přinese cokoli, budeme silnější.“

A nyní chci říci slova, která byla před válkou považována za banální, ale během války jsou k nezaplacení.

Přeji vám, vašim rodinám, vašim blízkým a všem vašim blízkým teplo a pevné zdraví.

Těm, kteří mají drahé srdce, ať žijí dlouho. Těm, kteří je ztratili, ať zůstanou ve vašich srdcích.

Pro své blízké – čas. Co nejvíce času.

Dětem – splnění vašich přání.

Všem lidem – lidské štěstí.

A naší Ukrajině – vítězství a mír.

Šťastný nový rok, Ukrajinci!

Šťastný nový rok, Ukrajino!

Sláva Ukrajině!

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Tomáš Martínek
Tomáš Martínekhttps://www.tomas-martinek.eu
2017-2021 poslanec Parlamentu České republiky, podnikatel, univerzitní lektor