DomůZprávy a názoryTiskové zprávyPremiér Fiala dnes uvedl do úřadu ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou (za...

Premiér Fiala dnes uvedl do úřadu ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou (za KDU-ČSL)

-

Jako ministryně životního prostředí by Anna Hubáčková chtěla rovněž navázat užší spolupráci s resorty ministerstva průmyslu a obchodu, dopravy a školství. Ráda by také co nejdříve omezila a posléze i zastavila těžbu uhlí a jeho využívání. Za úspěch by považovala, kdyby se tak stalo do roku 2030 a současně s tím chce zavést do praxe častější využívání čistších zdrojů energie.

Výzvou je podle nás instalace fotovoltaických panelů na střechy rodinných domů a veřejných institucí. Fotovoltaika do budoucna nesmí být jen výsadou bohatých. Veřejné instituce, firmy, ale hlavně domácnosti mají mít možnost budovat si vlastní energetické zdroje. A především domácnosti by už neměly být závislé jen na svých dodavatelích energií a spolu s tím i na stále rostoucích cenách. Máme v koaličním programu, že do čtyř let bude takto využito alespoň sto tisíc střech a já udělám maximum, abychom toho dosáhli,“ uvedla k energetice Anna Hubáčková.  

Své první kroky na ministerstvu by rozdělila na dvě části. K aktuální agendě bude bezesporu patřit dořešení a uzavření ekologická havárie na řece Bečvě. „Tragédie na Bečvě se v žádném případě nesmí opakovat. Musíme nastolit taková opatření, aby k podobným případům vůbec nedocházelo. Vodu a život v ní musíme pečlivě chránit a jakákoliv podobná pochybení rychle a důrazně trestat,“ uvedla nastupující ministryně. „Mou celoživotní profesní snahou a cílem je starost o čistotu a ochranu pitné vody. V této práci budu pokračovat i nadále, protože si musíme co nejdříve a v plném rozsahu uvědomit strategický význam pitné vody. A to je také hlavní důvod, proč její ochranu chceme vložit do Ústavy. Jen takto zvýrazníme veřejný zájem na ochraně pitné vody. Což v praxi znamená, že ochrana vody by měla přednost například před výstavbou nebo těžbou,“ vysvětlila Hubáčková, kterou v nejbližších dnech čeká ještě řešení vzniklé situace kolem dolu Turów na česko-polské hranici.

Druhou část agendy pak tvoří především strategické záležitosti, které s sebou přináší nastávající předsednictví České republiky v Evropské unii a nyní často diskutovaná dohoda Green Deal neboli boj s klimatickými změnami jako je sucho, povodně, tornáda nebo eroze.

Kdo je Anna Hubáčková

Anna Hubáčková získala titul inženýr na Fakultě stavební Vysokého učení technického v Brně, posléze ještě úspěšně absolvovala bakalářský obor Místní správa na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. Po studiích pracovala dlouhé roky v oblasti ochrany životního prostředí. V roce 2014 se stala starostkou obce Ratíškovice a od dva roky později uspěla i v senátních volbách. V horní komoře Parlamentu ČR je místopředsedkyní Ústavně-právního výboru, je 2. místopředsedkyní senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí, členkou Stálé komise Senátu VODA – SUCHO a předsedkyní Stálé komise pro práci Kanceláře Senátu.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

KDU-ČSL
KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.