DomůZprávy a názoryTiskové zprávyPremiér Fiala navštívil Kraj Vysočina

Premiér Fiala navštívil Kraj Vysočina

-

Předseda vlády Petr Fiala zavítal ve čtvrtek 2. února 2023 do Kraje Vysočina kde navštívil farmu Luka a.s. ve Vysoké Studnici a společně s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou, předsedou Senátu Milošem Vystrčilem a hejtmanem Vítězslavem Schrekem jednal s vedením obce o možnostech dalšího rozvoje. Poté premiér navštívil v Třebíči domácí hospic sv. Zdislavy a v Jihlavě diskutoval s občany.

Návštěvou v kraji Vysočina premiér navázal na dopolední setkání se zástupci Agrární a Potravinářské komory na Úřadu vlády, se kterými jednal o důvodech růstu cen potravin. „Jednali jsme o opatřeních, které vláda již udělala či chystá. Shodli jsme se, že je třeba přesně analyzovat, proč jsou ceny potravin takto vysoké. Ministr zemědělství svolá schůzku se zástupci zemědělců, potravinářů a obchodních řetězců k tomuto tématu,“ řekl předseda vlády Petr Fiala.

Na farmě Luka a.s. si předseda vlády prohlédl bioplynovou stanici o elektrickém výkonu 625 kW a tepelném výkonu 692 kW. Ta na farmě funguje od roku 2011 a umožňuje zpracovat trávu z luk a pastvin. „Je to případ dobré praxe, umějí využívat veškeré energetické zdroje, které mají k dispozici. Je tu potenciál pro budování dalších bioplynových stanic v ČR. Víme, že došlo ke stagnaci v rozvoji těchto stanic z různých důvodů a musíme se zasadit o to, abychom vytvořili lepší podmínky,“ uvedl po návštěvě premiér Fiala.

Na farmě Luka je chováno celkem 1750 kusů mléčného skotu, z toho 650 dojnic. Užitkovost se stabilně pohybuje na úrovni 10 500 litrů mléka na dojnici za rok. „Je to velký podnik, přitom ta farma má pouhých 25 zaměstnanců, většina procesů je automatizována a postupují velmi manažersky správně,“ dodal premiér Fiala.

Ve Vysoké Studnici zavítal předseda vlády také do místního kostela a společně se starostou obce Milanem Součkem navštívil také místní mateřskou školu. V Třebíči se pak sešel se zástupci domácího hospice sv. Zdislavy, se kterými hovořil o sociálních službách a možnostech, jak stát může společně s kraji a obcemi pomoci rozvoji těchto zařízení.
 

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

ODS
ODShttps://www.ods.cz
Občanská demokratická strana (ODS) je česká liberálně konzervativní pravicová strana založená v roce 1991.