DomůZprávy a názoryTiskové zprávySdělení předsednictva k situaci na Ukrajině

Sdělení předsednictva k situaci na Ukrajině

-


Vážené sestry, vážení bratři, 

Evropa prožívá nejtěžší chvíle za mnoho posledních desítek let. Rusko vedené Vladimirem Putinem se definitivně rozhodlo pro válku a spolu s Běloruskem zaútočilo na svobodnou demokratickou Ukrajinu (mj. porušilo tzv. Budapešťské memorandum z roku 1994, ve kterém Rusko garantovalo ukrajinské hranice a na oplátku se Ukrajina vzdala jaderných zbraní). Rusko se svými nohsledy se otevřeně přihlásilo ke snaze navrátit se k velmocenským pozicím zkrachovalého SSSR, který prohrál studenou válku. Vladimir Putin celému světu oznámil a následně i podložil činy, že Ukrajinu nepovažuje za svéprávný stát, zcela bezprecedentně neuznal právo na jeho existenci a samostatnost a vyjádřil jasnou vůli ji kompletně zničit. Svým novým vojenským dobrodružstvím, které může stát  velké množství životů, se evidentně snaží vojensky obsadit a okupovat minimálně velkou část Ukrajiny. 

Již od úterý o situaci permanentně jednají krizové štáby a další orgány Ministerstva zahraničních věcí, Ministerstva obrany, Bezpečnostní rada státu a samozřejmě jsou plně aktivovány i české zpravodajské složky. Intenzivně jedná i vedení KDU-ČSL a celou situaci konzultuje s předními odborníky na bezpečnost. Se všemi jsme v úzkém kontaktu a v naší koaliční vládě i v rámci strany koordinujeme další postup. Situaci analyzují také naše odborné komise a s jejich pomocí KDU-ČSL navrhne další kroky pro naši zemi tak, abychom dále systematicky snižovali závislost na surovinách z Ruska a omezili maximálně dopad současné ruské agresivní politiky vůči naší zemi a našim spojencům. 

Tento válečný akt Ruska jasně odmítáme. Předsednictvo KDU-ČSL hned v úterý přijalo usnesení, jež ostře odsoudilo vpád ruských vojsk na svrchované území Ukrajiny, který je v rozporu s mezinárodním právem. Zároveň jsme vyjádřili plnou podporu a naprostou solidaritu ukrajinskému národu a představitelům ukrajinské vlády. Plně jsme také podpořili veškeré kroky Evropské unie a NATO vůči Rusku včetně ekonomických sankcí. Česká republika musí dále posílit obranyschopnost východního křídla NATO.
Situace na Ukrajině v mnoha směrech silně připomíná situaci v roce 1938, přičemž aby nedošlo k mýlce, Ukrajina se zabranými oblastmi a pod vojenským útokem je v situaci demokratického Československa se svými Sudety, jednání a rétorika Vladimíra Putina je v podstatě totožná   s Adolfem Hitlerem a my musíme nyní udělat vše pro to, aby se neobjevil novodobý Neville Chamberlain a nezopakovala se krátkozraká politika appeasementu.  Nechceme válku, ale nikdo nemůže pochybovat o naší vůli důsledně hájit zájmy naší země a zájmy našich spojenců. 
Děkujeme vám všem za jednoznačná gesta solidarity s ukrajinským národem. Jednoznačně podporujeme jakoukoliv pomoc této těžce zkoušené zemi a budeme ve spolupráci s našimi koaličními partnery hledat další cesty pro jejich uskutečnění – finanční (např. sbírka Charity ČR, 55660022/0800, VS 104), materiální, humanitární, zdravotní i jinou. Možná se naše země a my všichni budeme muset o něco uskromnit, něco obětovat z našeho pohodlí, ale na oplátku si udržíme svobodu a demokracii. 

Milé sestry a bratři, společně stojíme za Ukrajinou.  

S pozdravem

Marian Jurečka, předseda KDU-ČSL, místopředseda vlády ČR
Šárka Jelínková, 1. místopředsedkyně KDU-ČSL
Jan Bartošek, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR
Ondřej Benešík, předseda Výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny PČR 
Tomáš Zdechovský, místopředseda Kontrolního výboru Evropského parlamentu 
Marek Výborný, předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL
Jiří Horák, předseda Odborné komise KDU-ČSL pro zahraniční politiku 


Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

KDU-ČSL
KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.