DomůZprávy a názoryTiskové zprávySenátorka Šárka Jelínková (KDU-ČSL): Prezidentská milost Miloši Balákovi je pošlapáním principů právního...

Senátorka Šárka Jelínková (KDU-ČSL): Prezidentská milost Miloši Balákovi je pošlapáním principů právního státu

-

Zemanova rychlá milost odsouzenému řediteli Lesní správy Lány Miloši Balákovi bezprostředně po rozhodnutí krajského soudu a bez znalosti jeho písemného odůvodnění zasívá nedůvěru v soudní systém České republiky. Senátorka Šárka Jelínková proto sepsala usnesení, v němž vyzývá prezidenta k tomu, aby po zbytek svého volebního období nezneužíval své pravomoci.  


V usnesení, které bude dnes předloženo na plénu Senátu, Jelínková požaduje, aby hlava státu vykonávala svůj úřad v souladu s principy ústavního pořádku a ku prospěchu České republiky a jejích občanů. „Prezident touto svou milostí podrývá důvěru občanů v justici. Porušuje navíc své vlastní rozhodnutí, kdy se rozhodl vzdát se udělování milostí,“ upozornila Jelínková, která je předsedkyní senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí a první místopředsedkyní KDU-ČSL.

Podle Jelínkové je to další z kroků, který ukazuje, jako moc se Miloš Zeman odcizil od reality a principů demokratického právního řádu. „My v Senátu jsme tu od toho, abychom dohlíželi na dodržování principů demokratického a právního státu. Proto jsem iniciovala toto usnesení, nemůžeme k tomuto kroku prezidenta mlčet,“ vysvětlila Jelínková.

Součástí textu jejího usnesení je také apel na Stálou komisi pro Ústavu ČR jak v Senátu, tak i v Poslanecké sněmovně, aby začaly diskuzi o prezidentských pravomocích a o tom, jak v budoucnu předcházet jejich zneužití.


Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

KDU-ČSL
KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.