DomůZprávy a názoryTiskové zprávySenátorka Vítková (KDU-ČSL) jednala s ministrem dopravy ohledně nové silnice 43 (73)

Senátorka Vítková (KDU-ČSL) jednala s ministrem dopravy ohledně nové silnice 43 (73)

-

Na žádost paní senátorky Jaromíry Vítkové (KDU-ČSL) proběhlo jednání ohledně silnice I/43 s ministrem dopravy Martinem Kupkou. Senátorka Vítková ministra podrobně seznámila se svojí iniciativou pro podporu realizace silnice 43 (73). Zdůraznila, že realizace úseku Svitávka-Staré Město v kategorii 4pruhu je pro region naprosto zásadní.


„Panu ministrovi jsem sdělila, že silnice bude sloužit nejen pro občany pro cesty za prací, školou, lékařem, do krajského města Brna, ale bude pro ně dostupnější D1 a D35. Komunikaci budou využívat také podnikatelé, kteří ji budou jistě značně vytěžovat. S ohledem na budoucí intenzitu provozu je kategorizace komunikace jako střídavý 3pruh, tak jak ji schválila Centrální komise dne 28. dubna 2021 zcela nedostačující, ne-li nebezpečná,“ sdělila senátorka.
 „Důvody, které uvádíte, se jeví jako velmi vážné a bude tedy nutné celou věc důkladně posoudit, neboť odborné útvary ministerstva dopravy jsou názoru jiného. Centrální komise shledala, že dosažené výsledky ekonomického posouzení se pohybují na hraně ekonomické efektivity. Mírné zvýšení nákladů nebo změna dopravní zátěže by stavbu ve 4 pruhovém uspořádání kvalifikovala na stavbu ekonomicky neefektivní,“ uvedl ministr Kupka. 
 
Diskutovalo se i o intenzitě dopravy. Přítomní se shodli, že intenzity v letech 2020 a 2021 vlivem pandemie mohou být zkreslené a ministr uvažuje o novém měření, které by bylo průkaznější vhledem k pandemii koronaviru. Bude se muset prověřit návrh Centrální komise ministerstva dopravy a posoudit relevance podkladů. Ministr přislíbil, že senátorku Vítkovou bude informovat do konce února. Současně požádal o věcné argumenty místních samospráv ohledně odmítavého postoje k 3pruhu.
 „Informovala jsem již členy Svazku obcí pro výstavbu rychlostní komunikace R43. Zároveň jsem požádala pana ministra, zda by dle svých časových možností mohl přijet občany informovat do regionu osobně,“ sdělila senátorka Vítková.


Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

KDU-ČSL
KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.