DomůZprávy a názoryTiskové zprávySenátorka Vítková: Svazek R43 projednával argumenty pro 4pruhvé uspořádání úseku Svitávka -...

Senátorka Vítková: Svazek R43 projednával argumenty pro 4pruhvé uspořádání úseku Svitávka – Staré Město

-

Senátorka Jaromíra Vítková jednala s ministrem dopravy Martinem Kupkou ohledně plánované komunikace 43 (resp. 73). Na jednání ministr požádal o argumenty samospráv k odmítavému postoji varianty 3pruhového uspořádání v úseku Svitávka-Staré Město. Svazek obcí pro výstavbu rychlostní komunikace R43 projednal na podnět senátorky Vítkové v pondělí 14. února zásadní argumenty a Svazek přijal usnesení, ve kterém podporuje variantu 4pruhového uspořádání nové silnic 43 (73).


 „Pokud bude realizována varianta 3pruhového uspořádání v úseku Svitávka-Staré Město, dojde k tomu, že se bude jezdit nižší rychlostí, zvýší se náklady na přepravu a pro podnikatele to znamená další náklady spojené s časem a menší flexibilitou. Velké je riziko se vznikem dopravních nehod s fatálními následky. Dále by byl v případě dopravní nehody menší prostor k průjezdnosti. Kapacitně je to nejen pro samosprávy obcí zcela nedostačující řešení,“ uvedla senátorka Vítková, která o situaci starosty informovala na jednání Svazku R43.
 
Silnice 43 (73) bude mimo jiné sloužit jako páteřní komunikace pro kamionovou dopravu. Dle zákona může jet kamion maximální rychlostí 80 km/h. Ve variantě vystřídaného třípruhu bude méně možností předjetí a tím se budou tvořit dlouhé kolony a vznikat nebezpečné situace při předjíždění. Obdobně to bude platit i v případě dopravy nadměrných nákladů. Účelem komunikace má být rychlé, bezpečné, dostatečné a kvalitní spojení severní části Jihomoravského kraje, potažmo východní části Pardubického kraje s městem Brnem. Třípruhové uspořádání bude pro všechny řidiče méně komfortní a bude docházet k ekonomickým ztrátám. Na jednání Svazku R43 padlo také to, že by neměly převážit ekonomické důvody nad technicko-provozními výhodami varianty 4pruhu. Pokud bude 3pruhové uspořádání nové silnice 43 (73), řidiči a dopravci nebudou tuto trasu využívat, protože by došlo ke stejné situaci jako na stávající I/43.

„Zvyšuje se výstavba bytových a rodinných domů v Boskovicích a okolních obcích. Lze předpokládat, že doprava do města Brna bude narůstat. O všech argumentech pro 4pruhovou variantu, které padly na jednání Svazku, budu informovat ministra dopravy,“ zakončila senátorka.


Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

KDU-ČSL
KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.