DomůZprávy a názoryTiskové zprávySenátorky a senátoři za KDU-ČSL hlasovali pro mimořádné ředitelské volno a ošetřovné...

Senátorky a senátoři za KDU-ČSL hlasovali pro mimořádné ředitelské volno a ošetřovné pro rodiče dětí v karanténě

-

Senát dnes projednal zákon, díky němuž budou moci ředitelé škol v případě velkého počtu učitelů v karanténě kvůli onemocnění covid-19 vyhlásit mimořádné ředitelské volno, nebo distanční výuku v délce až deseti dnů. Všichni lidovečtí senátoři hlasovali pro. 


„Za nás nebylo co řešit. Pandemie doléhá silně především na školy. Právě ředitelky a ředitelé potřebují mít účinný nástroj, který flexibilně zareaguje na potencionální problémy. Všichni jsme v našich senátních obvodech zažili situace, kdy se z ředitelů škol stávají doslova krizoví manažeři. Věřím, že další dny volna jim pomohou,“ vysvětlila postoj senátorek a senátorů k zákonu předsedkyně klubu a první místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková.


Podle senátorky Jelínkové jsou to právě ředitelky a ředitelé škol, kteří průběžně vyhodnocují situaci ohledně pandemie a řeší situace ohledně karantén a izolací. „Důvěřujeme jim a víme, že tuto pomoc potřebují. Pokud to bude epidemiologická situace vyžadovat a ředitelé použijí tento nástroj, zákon přiznává všem rodičům děti do deseti let nárok na ošetřovné. I to má samozřejmě naši plnou podporu,“ uzavírá Jelínková.

Zákon pamatuje také na předškolní vzdělávání. „Osobně chci vyzvednout to, že tentokrát se zde na mateřské školy nezapomnělo, jak se v minulosti často stávalo. Mateřské školy v době pandemie byly hodně opomíjeny. Snažím se již dva roky prosadit na ministerstvu zřízení Stálé mezirezortní skupiny pro předškolní vzdělávání a to se, bohužel, zatím nepodařilo. Závěrem bych chtěla všem pedagogickým pracovníkům poděkovat za jejich nasazení nejen v době pandemie,“ doplňuje senátorka Jaromíra Vítková, která novelu vítá a zároveň dodává, že mohla přijít již mnohem dříve.

Školský zákon v současnosti umožňuje ředitelům vyhlásit pět volných dnů za rok, a to ze závažných důvodů, zejména organizačních a technických. Většina jich tento počet dnů v aktuálním školním roce již využila nebo si to naplánovala. Hygienická stanice může o uzavření školy rozhodnout při velkém počtu nakažených žáků. Zákon o mimořádném ředitelském volnu a mimořádné výuce na dálku pomůže podle senátorky Jelínkové ředitelům řešit situace, kdy se v karanténě ocitne větší počet pedagogů.


Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

KDU-ČSL
KDU-ČSLhttps://www.kdu.cz
KDU-ČSL (do roku 2019 oficiálně Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová), též lidovci, je česká křesťansko-demokratická politická strana.