More
  DomůKomentářeČeská média dezinterpretují změnu důchodového věku ve Francii

  Česká média dezinterpretují změnu důchodového věku ve Francii

  -

  Téměř všechna česká média popisují změny navrhované ve Francii ohledně důchodového věku, které ženou lidi do ulic, zavádějícím způsobem. Pojďme si popsat, kde dělají média chybu.

  Ve Francii je možné od 62 let žádat o důchod, pro jeho přiznání v řádné výši ovšem musí Francouzi odpracovat určité množství let (většinou nyní cca 42 let) a získat potřebné body. Věk splnění podmínek řádného důchodu se tak nyní pohybuje ve Francii kolem 64,5 roku. Mnoho Francouzů ovšem vstupuje do kráceného důchodu hned ve věku 62 let. Pro handicapované, lidi pracující od útlého věku (od 16 let) a náročné profese je možný předčasný důchod i dříve.

  V České republice se řádný důchodový věk do roku 2030 postupně zvýší na 65 let. V tuto chvíli se řádný důchodový věk v Česku pohybuje u mužů kolem 64 let a u žen s více dětmi ještě níže, pro splnění podmínek přiznání důchodu je nutné mít odpracováno 35 let. Do kráceného předčasného důchodu lze v Česku nyní nastoupit 5 let před řádným důchodovým věkem pod podmínkou odpracování alespoň 35 let. Některé osoby v Česku mohou do předčasného důchodu nastoupit již v 60 letech.

  V České republice dlouhodobě vstupuje do předčasného důchodu přibližně 30 % důchodců. Výjimku tvoří rok 2022, kdy kvůli vysoké valorizaci bylo paradoxně výhodnější zažádat o předčasný důchod než čekat na řádný v roce 2023. Vysoká valorizace totiž převýšila krácení důchodu, a tak nejen, že člověk dostal více výplat důchodu, ale i výměra byla vyšší než by byla později v řádném důchodovém věku.

  V roce 2023 tak naprostá většina českých seniorů s řádným důchodovým věkem podala žádost o vyměření důchodu. Do předčasného důchodu vstoupilo rovnou 40 tisíc lidí, což je o 10 tisíc více než je běžné. Dalších 40 tisíc lidí požádalo o výplatu důchodu s odkladem, což jim umožnilo i nadále pracovat a zvyšovat si důchod. Dalších 40 tisíc lidí vyplnilo formulář MPSV, což jim umožní zvolit předčasný důchod nebo výplatu s odkladem na začátku roku 2023.

  Česká média při srovnání francouzského a českého důchodového věku uvádějí, že ve Francii se má zvýšit důchodový věk z 62 na 64 let, zatímco v Česku uvádějí 65 let. Ve Francii se přitom zvyšuje věk, kdy je možné požádat o řádný důchod na 64 let. Při porovnání řádného důchodového věku, kdy jsou splněny všechny podmínky pro plné přiznání důchodu bez krácení, má pro většinu populace vyšší věk Francie, která nyní má zhruba 64,5 roku. V Česku je nyní 64 let a méně.

  Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

  Tomáš Martínek
  Tomáš Martínekhttps://www.tomas-martinek.eu
  2017-2021 poslanec Parlamentu České republiky, podnikatel, univerzitní lektor

  Relevantní články

  Sledujte nás na sociálních sítích

  39,183FanoušciTo se mi líbí
  73SledujícíNásledovat
  333SledujícíNásledovat
  1,140OdběrateléOdebírat

  Poslední příspěvky