DomůKomentářeChce Petr Pavel zavléct Česko do války, jak na billboardu naznačuje Andrej...

Chce Petr Pavel zavléct Česko do války, jak na billboardu naznačuje Andrej Babiš?

-

Po skončení 1. kola voleb se po celé České republice začaly objevovat billboardy Andreje Babiše, kde Babiš nepřímo naznačuje, že jeho protikandidát může Česko zavléct do války. Je tomu skutečně tak?

Již na povolební tiskové konferenci začal Andrej Babiš, který byl členem KSČ 9 let a je veden jako spolupracovník StB, útočit na Petra Pavla, který byl členem KSČ 3 roky a poté vedl vojenský výbor NATO, že je spojen s KGB a přirovnal jeho možné prezidenství k Putinovi. Normální člověk neuvěří, že by vedoucí pozici západní obranné organizace NATO mohl zastávat někdo napojený na Rusko, ale Andrej Babiš se snaží odradit voliče od volby Petra Pavla i pomocí těchto konspiračních teorií. To nyní rozšiřuje pomocí billboardů, které nechal po Česku vyvěsit. Andrej Babiš je přitom sám spojencem stávajícího prezidenta Miloše Zemana, který dlouhodobě byl ve vztahu k Rusku až příliš vstřícný.

Odhlédněme od toho, že žádnou pravomoc ohledně vyhlášení války prezident nemá, v Česku je to kompetence Parlamentu. A i když Petr Pavel podporuje společné úsilí demokratických států pro zastavení ruského agresora Putina, tak dlouhodobě není žádným zastáncem zbrklých řešení, v některých případech je dokonce holubicí (a ne jestřábem).

Například při dopadu pravděpodobně ukrajinské rakety S-300 na polské území během ruského náletu, kdy vážně hrozilo zatažení států NATO do přímé konfrontace, zachoval oproti jiným kandidátům chladnou hlavu.

Reakce Petra Pavla na dopad rakety v Polsku

Stejně tak nemá prezident vliv na případnou mobilizaci, která by musela být rozhodnutím Parlamentu. Obdobně by Parlament (ne prezident, který může maximálně slabým vetem zpomalit schvalovací proces) musel opět rozhodnout o vrácení povinné vojenské služby. Sám Petr Pavel uvedl, že vracet se k povinné vojně by bylo drahé, neefektivní a u veřejnosti nepopulární.

Ze všeho výše uvedeného vyplývá, že Petr Pavel nechce Česko zatáhnout do války, naopak mnoho jeho dřívějších vyjádření je až příliš appeasementových. Stejně tak lze pochybovat i o druhé větě z billboardu, kde Andrej Babiš tvrdí, že je diplomat. Oficiálním diplomatem Andrej Babiš není a jeho dlouhodobé vystupování moc diplomatické také zrovna není.

Jako lživý lze označit i podpis Andreje Babiše na billboardu, kde je uvedeno „Prezident Babiš“ i přesto, že Andrej Babiš prezidentem není a nikdy nebyl.

Vyjádření Petra Pavla

Chce Andrej Babiš válku?

Pokud někdo z kandidátů prosazoval ve svém politickém programu válku, byl to spíše Andrej Babiš, který chtěl udělat z NATO místo obranné aliance, alianci útočnou.

Andrej Babiš dokonce prosazoval vysílání českých vojáků do zahraničí i bez souhlasu Parlamentu. Babiš také prosazoval nabírání vojáků a zbrojní investice.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Tomáš Martínek
Tomáš Martínekhttps://www.tomas-martinek.eu
2017-2021 poslanec Parlamentu České republiky, podnikatel, univerzitní lektor