DomůKomentářeChce Putin vyhladovět rozvojový svět kvůli vlastní propagandě?

Chce Putin vyhladovět rozvojový svět kvůli vlastní propagandě?

-

Rusko má hladový plán. Vladimir Putin se chystá vyhladovět velkou část rozvojového světa jako další fázi své války v Evropě. 

Za normálních okolností je Ukrajina předním vývozcem potravin. Ruská námořní blokáda nyní brání Ukrajině ve vývozu obilí. Pokud bude ruská blokáda pokračovat, desítky milionů tun potravin budou hnít v silech a desítky milionů lidí v Africe a Asii budou hladovět.

Hrůza Putinova hladového plánu je tak velká, že ji jen těžko chápeme. Také máme tendenci zapomínat, jak ústřední je jídlo v politice. Pomoci mohou některé historické příklady. Myšlenka, že ovládání ukrajinského obilí může změnit svět, není nová. Přáli si to Stalin i Hitler.

Pro Stalina měla být černozemě Ukrajiny využita k vybudování průmyslové ekonomiky pro SSSR. Ve skutečnosti kolektivizované zemědělství zabilo asi čtyři miliony Ukrajinců. Je pozoruhodné, že když lidé začali ve velkém umírat, Stalin obvinil samotné Ukrajince. Sovětská propaganda nazvala ty, kteří upozorňovali na hladomor, „nacisty“. 

Skuteční nacisté měli podobné myšlenky. Líbil se jim nápad ovládnout ukrajinské zemědělství. To byl ve skutečnosti Hitlerův hlavní válečný cíl. Hitler si přál přesměrovat ukrajinské obilí ze Sovětského svazu do Německa v naději, že vyhladí miliony sovětských občanů. Druhá světová válka byla vedena o Ukrajinu a do značné míry na Ukrajině mezi diktátory, kteří chtěli kontrolovat dodávky potravin.

Ruská paměťová politika připravila cestu pro hladový plán 21. století. Rusům se říká, že Stalinův hladomor byla nehoda a že Ukrajinci jsou nacisté. Díky tomu se krádež a blokáda zdají být přijatelné. 

Věřím, že Putinův hladový plán má fungovat na třech úrovních. Za prvé, je součástí většího pokusu zničit ukrajinský stát odříznutím jeho exportu. Putinův hladový plán má také generovat uprchlíky ze severní Afriky a Blízkého východu, oblastí obvykle živených Ukrajinou. To by vyvolalo nestabilitu v EU. Konečně, a to je nejstrašnější, světový hladomor je nezbytnou kulisou pro ruskou propagandistickou kampaň proti Ukrajině. 

Skutečná masová smrt je potřeba jako pozadí pro propagandistickou soutěž. Až začnou potravinové nepokoje a jak se rozšíří hladomor, bude ruská propaganda obviňovat Ukrajinu a bude volat po uznání územních zisků Ruska na Ukrajině a po zrušení všech sankcí. Rusko plánuje vyhladovět Asiaty a Afričany, aby vyhrálo svou válku v Evropě. Toto je nová úroveň kolonialismu a nejnovější kapitola hladové politiky. 

Text je českým překladem twitterového vlákna Timothy Snydera.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Tomáš Martínek
Tomáš Martínekhttps://www.tomas-martinek.eu
2017-2021 poslanec Parlamentu České republiky, podnikatel, univerzitní lektor