DomůKomentářeJak je na tom Rusko a co plánuje Putin? Analýza ruské invaze...

Jak je na tom Rusko a co plánuje Putin? Analýza ruské invaze na Ukrajinu

-

Pojďme diskutovat o tom, co se děje v Rusku. Zjednodušeně řečeno – cesta k fašismu. Úřady zahájily propagandistickou kampaň, aby získaly podporu občanů pro svou invazi na Ukrajinu, a ta se jim dostává. Na oblečení těchto chlapů můžete vidět „Z“. Co to znamená?

„Z“ je znak (nejedná se o písmeno ruské abecedy), který ruská armáda nasazuje na svá vozidla odjíždějící na Ukrajinu. Někteří interpretují „Z“ jako „Za pobedy“ (pro vítězství). Ostatní – jako „Západ“ Tento symbol vynalezený jen před pár dny se každopádně stal symbolem nové ruské ideologie a národní identity.

Našlo si to spoustu příznivců. Mnoho Rusů dává na svá auta „Z“ – a to zcela dobrovolně pokud vím, nikdo je nenutí. Majitelé firem umístili „Z“ na své nákladní automobily, což znamená, že podporují invazi. Níže vidíte pohřební službu plně schvalující invazi symbolem Z.

Ruská armáda vyrábí písmena Z z odznaků zabitých ukrajinských vojáků. Zde vidíte nevyléčitelně nemocné děti z hospice a jejich rodiče tvořící Z formaci. Ano, Rusové nutí nevyléčitelně nemocné děti umírající na rakovinu a jejich rodiny, aby deklarovaly svou podporu ruské invazi na Ukrajinu. Viz písmena Детский хоспис? Hospic pro děti.

A to vše se samozřejmě děje ve jménu ruské pravoslavné církve. Ostřelování obytných čtvrtí, kobercové bombardování, odpalování balistických raket na ukrajinská města. Vše ve jménu pravoslaví.

Někteří tvrdí, že Rusové tuto invazi nepodporují a odpovědnost nese pouze Putin. Ano, rozhodnutí přijal Putin a bylo překvapením i pro jeho ministry. Ale jakmile bylo přijato, našel obrovskou podporu veřejnosti. Lidé jásají, jsou hrdí a nadšení.

Účty ruských médií a sociálních sítí, které stojí za invazí, často dávají Z do svých názvů nebo log. Tak je můžete odhalit. Tyto kanály Z a roboti Z v Telegramu dávají ruské rozvědce hodně podpory. Například prostřednictvím robota RSOTM_Z_BOT lze Rusům hlásit polohu a pohyb ukrajinských jednotek. Takhle Rusové sbírají informace.

Prostřednictvím telegramu Rusové shromažďují informace o ukrajinské armádě, o jednotkách územní obrany. Budou použity „lidovou dávkou“ (=proruští kolaboranti) k zabíjení ukrajinských vlastenců a jejich rodin, jakmile Rusové ovládnou jejich město.

Existuje celý ekosystém ruských zpravodajských kanálů, skupin, robotů. Některé shromažďují údaje o pohybu ukrajinských jednotek, jiné osobní údaje ukrajinských bojovníků, aby je později zabili. Udělal jsem zde velmi, velmi neúplný Z-list. Je jich mnohem více.

Pavel Durov, majitel Telegramu, dlouhodobě spolupracuje s ruskou státní bezpečností. Při řízení Vkontakte poskytoval osobní údaje o opozici FSB. Pravděpodobně teď pomáhá Rusku. Tlačte na něj. Nyní je občanem Francie + Svatý Kryštof a Nevis žijícím v Dubaji.

Putin se rozhodl tuto válku zahájit. Ale získal širokou podporu ruského lidu. Nikdo je nenutí účastnit se těchto projevů podpory, mohli by to úplně vynechat. Ale jásají. Fandí, protože se cítí dobře, jsou hrdí. Rusko se stalo opět velkým.

Jásají i ruské sociální sítě. Zde vidíte virální video: záznam bombardování ukrajinských měst, Ukrajinců zabitých ruskými granáty v kombinaci se zvukem církevního kázání se zpěvem anathemy. Rusko zahajuje pravoslavnou křížovou výpravu a masakruje Ukrajince.

Jiná atmosféra, stejná zpráva. Ruská kuřátka zpívají, jak Bůh podporuje Rusko v jeho svatém úsilí o vyčištění Ukrajiny.

Etničtí Rusové v zahraničí také jásají. Tady vy, Rusové v Kazachstánu, nasazujete Z na své auto, zatímco ruské balistické střely srovnávají ukrajinské obytné čtvrti se zemí. Když jsou konfrontováni s Kazachy, samozřejmě si stěžují na rusofobii.

Mezitím Rusové na Ukrajině přecházejí na plný „režim Sýrie“. Tak ničí ukrajinské město Černihiv po náletu ruských bombardérů. Obytné budovy shořely se všemi lidmi, kteří tam žili. Na bývalých ulicích města leží trosky a mrtvoly.

Není to překvapivé. Zde vidíte ruského majora, pilota bombardéru, jehož proudové letadlo bylo sestřeleno a který byl zajat ukrajinskou armádou.

A tady ho vidíte v Sýrii ve společnosti Putina a Bašára Asada. Stejná ruská armáda, která bojovala v Sýrii, nyní bojuje na Ukrajině a používá stejné metody nevybíravých kobercových bombových útoků. To, co se stalo v Aleppu, se právě teď děje v Černigově.

Naštěstí, zatímco Syřané byli zcela bezbranní proti ruským tryskáčům, které je bombardovaly, Ukrajinci mají určitou protivzdušnou obranu. Zde vidíte padající ruské letadlo a piloty, kteří se z něj katapultují.

Naštěstí ruský válečný plán selhal. Toto je ruské meme z poloviny února – plán výsadkářů:

08:00 snídaně
09:00 invaze na Ukrajinu
12:00 oběd
13:00 dobytí Kyjeva
18:00 koncert

V. Putin.

Je to mem, ale odráží přesvědčení, že Ukrajinci nebudou bojovat.

Toto přesvědčení sdíleli nejrůznější ruští kolaboranti na celém Západě. Ukrajina je falešná země, je to ruská provincie, její obyvatelé samozřejmě přestanou předstírat a prostě pokleknou ve chvíli, kdy do jejich země vstoupí první ruské jednotky.

Putin toto přesvědčení sdílel. Proto poslal kupředu výsadkáře. Tito „legendární“ chlapíci z VDV nejsou vojáci, jsou to oslavované pořádkové jednotky. Tyrani, propagovaní a podporovaní státem. Celá jejich strategie je vypadat děsivě a násilně, aby se lidé přestali bránit.

Překvapivě pro ně Ukrajinci zahájili palbu. Toto zůstalo z ruského výsadku, který se vylodil na letišti Hostomel u Kyjeva. Celý jejich plán byl takový, že Ukrajinci utečou nebo se vzdají. Ale bránili se.

A když se bránili, museli Rusové začít mobilizovat. Zde vidíte ukrajinského vojáka s tričkem СОБР (SOBR) od ruského vetřelce. Často je to mylně interpretováno jako košile nějakého „elitního spetsnaz“ vojáka. BS. СОБР nejsou vojáci, jsou to policajti.

СОБР jsou součástí ruské národní gardy zaměřené na „boj proti organizovanému zločinu“ (a potlačení protestů). Jsou to váleční policisté, jejichž cílem je bojovat s neozbrojeným nebo se špatně vyzbrojeným a dezorganizovaným protivníkem. Neměli by bojovat ve skutečné válce proti běžné armádě.

A proč by Rusko posílalo policajty na Ukrajinu? No, docházejí lidé. Vojáci v první fázi invaze neměli ponětí, kam jdou a proč. Mnozí si mysleli, že Ukrajinci se prostě vzdají a budou mít pěknou zahraniční dovolenou. Představovali si válku takto:

Jakmile si ale uvědomili, že dojde k odporu a válka vypadá takto, jejich nadšení začalo upadat. Což znamená, že bude mnohem těžší najít nové dobrovolníky, kteří by šli bojovat na Ukrajinu. Ale potřebujete je. Co budete dělat?

No, ruská propaganda dává odpověď. Natáčejí videa s vysvětlením, že nespustí mobilizaci a verbování lidí do armády. Dávají spoustu argumentů, proč to nepotřebují. Což znamená, že to k*rva absolutně potřebují a budou mobilizovat. Už se připravují.

Toto je příkaz ředitele odborné školy pro dospívající v Moskvě. Shromažďuje informace o všech studentech, včetně jejich domácí adresy a názvu vojenského komisaře (náborové stanice), ve které jsou registrováni. Pokud nejsou registrováni k odvodu, mají vysvětlit proč.

Rusko připravuje masovou mobilizaci náctiletých, aby je poslalo na Ukrajinu. Existují však problémy. Za prvé, teenageři se snažili vyhnout verbování i během míru. Za druhé, v Rusku není tolik dospívajících. Země se rychle vylidňuje, zejména její etnické ruské srdce.

Tak co budeš dělat? Nejprve zmobilizujte Středoasijce. Mnoho přistěhovalců získalo ruské občanství legálně nebo prostřednictvím šedé zóny. Nyní se je úřady snaží přesvědčit/tlačit, aby vstoupili do armády. Neznají moc ruského práva a možná ani nerozumí svým právům.

Většina středoasijských přistěhovalců nemá ruské občanství a to vytváří právní problém. Technicky jim není dovoleno sloužit v ruské armádě. Takže se to obchází výzvou, aby se připojili k armádám Doněcké a Luhanské lidové republiky prostřednictvím nabídky ruského pasu.

Ale Rusko má demografické rezervy. Podívejme se na nedávný Putinův projev. „Jsem Rus, v rodině mám jen Ivanu a Marii. Ale když slyším o hrdinství v této válce, chci říct: Jsem Dagestánec, jsem Čečenec, jsem Inguš, Tatar, Žid, Mordvinec.

Putin se náhle probudil?

Ani náhodou. Když se podíváte na demografickou mapu v Rusku, dává to celkem smysl. Říká: 1) Jsem Dagestánec 2) Jsem Čečenec 3) Jsem Inguš. Podívejte se, kde se nacházejí – zakroužkoval jsem. Jedná se o region s vysokou přirozenou plodností a tím i množstvím mladých samců, které lze poslat do války.

Putin ukazuje skutečně podnikatelské myšlení, startupové myšlení. Pokud na Kavkaze najde demografické zdroje, bude je lákat, plánovat, přesvědčovat, aby vedli jeho války, a použije jakoukoli nezbytnou propagandu. I když to jde proti jeho skutečnému přesvědčení – ruskému etnonacionalismu.

Čečensko má v Putinově řádu zvláštní místo. Je to vazalské království s nezávislou armádou. Kadyrovovi vojáci musí složit osobní přísahu věrnosti Kadyrovovi. Papírově mohli být zařazeni do „ruské armády“, „policie“ atd. BS. To je Kadyrovova osobní armáda.

Když byla jasná čečenská porážka ve válce proti Rusku, mnoho bývalých rebelů přešlo k Putinovi. Včetně Kadyrova. Kadyrov rychle udělal kariéru, uklidnil Čečensko a podřídil jej Putinově vůli všemi nezbytnými prostředky.

Kadyrov a jeho nohsledi jako Patriot (vlevo) zahájili vládu teroru. Mnozí byli zabiti za neposlušnost. Mnozí byli zabiti náhodně. Patriot přišel do vesnice, vybral si náhodné lidi a zastřelil je jako teroristy. Jen aby ukázal, že může, a získal ocenění za svou Válku proti teroru.

A přesto skutečným měřítkem Kadyrovova režimu byla láhev. Zajali čečenského autora anti-Kadyrovova telegramového kanálu, donutili ho posadit se na láhev, nahráli ji a distribuovali na sociální sítě. Cílem prolomení náboženských a tradičních tabu bylo ukázat Kadyrovovu moc.

Ale byl to bod, odkud není návratu. Kadyrov si mezi ostatními Čečenci nadělal příliš mnoho nepřátel. A jejich kultura je zavazuje k pomstě. I nyní Kadyrov přijímá mnoho preventivních opatření. Jeho rozlehlé paláce s příkopy a zdmi jsou střeženy jako Putinovy ​​a on mimo ně nikdy nespí.

To vysvětluje zvláštní vztahy mezi Putinem a Kadyrovem. Zvažte, jak mluví s Kadyrovem a ruskými generály – Shoyguem atd. Svým generálům plně nedůvěřuje, protože stále mohou mít cestu ven. Kadyrov nemá. Je svázán krví. Pokud Putin padne, pomalu umře.

Drahé přátelství mezi Putinem a Kadyrovem z nich už v Číně udělalo hrdiny. Čínské „veřejné mínění“ (= státní propaganda) se totiž v této válce jednoznačně postavilo na ruskou stranu. Západ nyní čelí de facto čínsko-ruské alianci, máte deziluze, pokud ji ignorujete.

Čínská policie se již blíží k Ukrajincům žijícím v Číně. Čína nechce „deeskalaci“. Chce eskalaci a vidí Ukrajinu jako nepřátelskou mocnost, která patří do nepřátelského tábora.

To je zcela pochopitelné. Čína nyní zahajuje obrovskou kampaň válečného štvaní. V roce 2021 vyrobili nejdražší čínský film všech dob – Bitva u jezera Changjin, o bitvě korejské války proti USA.

Pokud sledujete nedávné čínské filmy jako Vlčí válečník, uvidíte, že Čína připravuje své veřejné mínění na válku s USA. Čína to možná neříká USA, ale rozhodně to říká svým občanům. Nenech se kvůli tomu oklamat.

A Rusko přeorientuje svou ekonomiku na Čínu. Bude prodávat své přírodní zdroje Číně za dumpingové ceny, nakupovat čínské technologie za vysoké ceny. Vzhledem k tomu, že Čína je jedinou velkou průmyslovou velmocí, která bude souhlasit obchodovat s Ruskem, Číňané plně využijí svůj vliv.

Tato aliance Rusku neprospěje. Ale umožní Číně nakupovat ruské zdroje za dumpingové ceny. Donutí také Rusy používat čínské technologie a připojit se k čínským ekosystémům. Stejně jako velké ruské banky již přecházejí na čínský Union Pay od Visa a Mastercard.

V důsledku toho bude pozice Číny v konfrontaci s USA, které se nelze vyhnout, mnohem, mnohem silnější. Za předpokladu, že ruský režim bude stále existovat. Problém čínsko-ruské integrace nespočívá v tom, že je nemožná, ale v tom, že to vyžaduje čas.

V tomto světě je mnoho věcí, které prostě vyžadují čas, bez ohledu na to, jak naléhavě je potřebujete. Nemůžete mít dítě za měsíc, i když oplodníte devět žen. Stále to trvá 9 měsíců. To samé je s ekonomickou integrací.

Nyní většina ruského průmyslu používá západní stroje, západní technologie, západní IT produkty. Je integrována do západních ekosystémů a výrobních řetězců. Mohlo by se místo toho potenciálně integrovat do čínských? Pravděpodobně ano. Ale chce to čas, hodně času. Má ho Rusko?

Rusku se nedaří. Za prvé, jeho původní plán války selhal. Idioti, kteří zveřejňují působivé mapy ruského postupu a tvrdí, že Rusko zvítězilo, zapomínají, že války nejsou zahájeny kvůli vojenským cílům. Jsou spuštěny pro politické cíle. Jaké byly politické cíle Putina?

No to je jasné. Svržení stávající ukrajinské moci a politické převzetí. Ruské invazní síly zahrnovaly tuny „politruků“, kteří měli převzít moc a stát se novou administrativou připravující Ukrajinu na bezprostřední připojení k „vlasti“.

Tito politrukové mohou být Rusové nebo představitelé Janukovyčovy administrativy, kteří opustili Ukrajinu po svržení proruského prezidenta v roce 2014. Někteří z nich byli z proruské vlády Donbasu. Ostatní – prostě ruští nacionalisté. Podívejme se na jednoho z nich, Dimitrieva.

Igor Dimitriev pochází z Oděsy na Ukrajině. V roce 2014 se ruští nacionalisté pokusili o politické převzetí velké části východní a jižní Ukrajiny. V Donbasu uspěli kvůli ruské invazi. V Charkově, Oděse atd. byli zabiti nebo nuceni odejít. Dimitriev odešel do Ruska.

V Rusku spolupracoval s rozvědkou a státní bezpečností, údajně pracoval v Sýrii a v dalších místech. Ale připravoval se na návrat na Ukrajinu jako vítěz, pomstít se a převzít moc. Čekal 8 let a neustále o tom psal na svém kanálu na Telegramu.

V roce 2022 měl šanci. Přišel vítězně, jak si myslel, s ruskou armádou a upřímně věřil, že je místní přivítají jako osvoboditele. Místo toho Ukrajinci zahájili palbu a odmítli jakoukoli spolupráci s ruskými útočníky. Byl šokován. Ostatní politrukové byli také šokováni.

Od ruské invaze uplynuly pouhé dva týdny a všichni tito politrukové se již vrátili do Ruska. Proč? Protože plán selhal. Nikdo by je nezdravil jako osvoboditele, nikdo je neposlouchal, Ukrajinci je vnímali jako zrádce.

Jsou tak ztraceni nejen proto, že předpoklad, že Ukrajinci Rusi obejmou, byl mylný. Jsou ztraceni, protože neočekávali tak silný sankční režim a nyní ruská ekonomika čelí bezprostřednímu kolapsu.

Rusko má průmyslovou výrobu. Ale nemá nezávislé technologické řetězce. Jsou úzce propojeny se západními trhy. Továrny fungují na západních strojích se západními technologiemi, využívající západní IT atd. Do Číny se nedá jen tak přes noc přejít.

První známky kolapsu jsou již patrné. Avtovaz, největší ruská továrna na automobily v Tolyatti, zastavila výrobu kvůli „nedostatku elektronických dílů“. Petrochemický závod v Nižněkamsku stávkuje, protože hyperinflace zničila mzdy. A inflace bude jen stoupat.

Buďme upřímní, všichni trochu chytří Rusové chápou, co bude následovat. Proto nyní Rusko čelí největšímu odlivu mozků za Putinovy ​​éry. Celkově, kdo může odejít, jde. Tbilisi, Jerevan, Baku jsou již zaplaveny ruskými uprchlíky, střední Asie je také zaplavena.

Na sociálních sítích už si všimli ironie: Rusové teď googlují imigrační zákony Kazachstánu, život v Kyrgyzstánu, jak se přesídlit do Uzbekistánu. To zní jako svět naruby. Před měsícem se Středoasiaté chtěli přestěhovat do Ruska, teď je to naopak.

V Kremlu to vědí. Právě proto před čtyřmi dny Putin snížil daně na IT a hlavně IT zaměstnance zbavil povinné vojenské služby. Putin ví, čeho se bojí. Ale upřímně to nepomůže. Rusko nyní čelí obrovským ztrátám lidského kapitálu, svých nejlepších inženýrů.

Vím to sám. Spousta mých sociálních kruhů se právě přestěhovala do Uzbekistánu. Proč do Uzbekistánu? Protože to byla jediná destinace, kam se dalo letět levně. Podívejte se na ceny letenek Moskva-Tbilisi. Více než 1000 babek, zatímco normálně to stálo 100. To je exodus.

Moje další vlákno se bude týkat ruské ekonomiky se specifickým zaměřením na její technologickou závislost a nejúčinnější sankční politiku. Prozatím chci shrnout:

  • Rusko je plné nacismu.
  • Režim musí být porušen. Pokud se to nezlomí, Čína získá svého nejlepšího a nejoddanějšího spojence.
  • Režim lze naprosto porušit a dobře navržené sankce k tomu výrazně přispějí. Už dělají svou práci – továrny zastavují výrobu, dělníci opouštějí práci kvůli inflaci. Rusko již čelí bodu selhání.
  • Mnoho středních úředníků je velmi šokováno, velmi se bojí, jsou velmi zklamaní (očekávali rychlé vítězství) a zoufale hledají cestu ven. To je místo, na které je třeba se zaměřit místo východiska pro Putina. Mnoho z nich aktivně hledá způsob spolupráce.
  • Další pozornost by měla být věnována relokaci ruských emigrantů, zejména kvalifikovaných emigrantů v některých zemích dále od ruských hranic, kde nehrozí potenciální invaze. Nedostatek inženýrů je již viditelný, dejte jim možnost cesty ven a odliv mozků raketově poroste.

Režim už překročil bod, odkud není návratu. Návrat ke statusu quo není možný ani žádoucí. Deeskalace by ve skutečnosti mohla potenciálně vést k jejímu vývoji, k něčemu velmi silnému a hrozivému. Existenciální hrozba spouští institucionální evoluci.

Nicméně evoluce, ať už jde o zvýšení institucionální efektivity nebo o ekonomickou integraci s Čínou, může být pouze pozvolná. Vyžaduje to čas. Nedávejte jim čas. Zvyšte tlak prostřednictvím sankcí, odlivu mozků a vyjednávání se středně postavenými úředníky, abyste je rychle prolomili.

Jedná se o překlad twitterového vlákna Kamila Galeeva.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Tomáš Martínek
Tomáš Martínekhttps://www.tomas-martinek.eu
2017-2021 poslanec Parlamentu České republiky, podnikatel, univerzitní lektor