DomůKomentářeMůže zelený koridor pro vzdávající se Rusy urychlit vítězství Ukrajiny?

Může zelený koridor pro vzdávající se Rusy urychlit vítězství Ukrajiny?

-

Několik analytiků včetně Kamila Galeeva navrhuje Evropské unii pro urychlení vítězství Ukrajiny vytvořit tzv. „zelený koridor“ pro ruské vojáky, kteří se dobrovolně vzdají bez nátlaku, případně i pro civilní občany Ruské federace. Zelený koridor bez věznění by se samozřejmě netýkal ruských vojáků, kteří se vzdají až na poslední chvíli, kdy jim nezbývá nic jiného.

Ve své podstatě má jít o záruku členských států EU, že přijmou ruské vojáky, kteří se Ukrajincům vzdají. Rusům, kteří odsoudí jednání Putina, by tak státy EU nabídly azyl a základní sociální integraci.

Jak Galeeva uvádí, mezi frontovými ruskými vojáky převažují dle statistik padlých Burjati a další obyvatelé chudých ruských regionů, kteří pravděpodobně bojují především kvůli finančnímu ohodnocení. Tito Rusové, které Rusové z Moskvy či Petrohradu za pravé Rusy ani nepovažují, často mimo vojenskou službu nebyli za hranicemi jejich okresu a bojují jako součást koloniální armády, ve které nejsou považováni za pravé Rusy. Přitom vědí o tom, že Evropská unie je pořád nejlepším místem k životu na světě. Pokud by se tito vojáci mohli jednoduše vzdát bez hrozby věznění či navrácení do Ruska pomocí zeleného koridoru, mohlo by rychle dojít k poklesu stavu ruské armády až o několik desítek procent. To by mohlo zajistit zhroucení ruské obrany minimálně v některých částech fronty.

Využití zeleného koridoru by bylo ve spojení s odměnou za odevzdanou výzbroj od tanků přes stíhačky až po sabotáž na ruské základně pro ruské vojáky ještě lákavější. Odměnit někoho za to, že nalije špatný olej do tanku, a tím ho vyřadí z boje, může být zajímává pro Ukrajinu i ruské sabotážníky.

Pokud by se zelený koridor s udělením zelených karet týkal i ruských civilistů, kteří by odsoudili invazi a Putina, mohlo by ze stárnoucího Ruska, které trpí velkým vylidňováním mladých, odejít další množství Rusů, kteří by chyběli ruské ekonomice a nemohli by být verbováni do ruské armády.

Již v březnu publikovalo ukrajinské ministerstvo vnitra, že se jim dobrovolně vzdal ruský voják, který za přivezený tank obdržel 10 tisíc dolarů a mohl požádat o ukrajinské občanství. V případě domluvy EU s Ukrajinou o možném udělení zelené karty bez nátlaku se vzdávajícím ruským vojákům v zemích EU, by mohl zelený koridor urychlit konec války ve prospěch Ukrajiny a demokratických civilizovaných zemí na celém světě.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Tomáš Martínek
Tomáš Martínekhttps://www.tomas-martinek.eu
2017-2021 poslanec Parlamentu České republiky, podnikatel, univerzitní lektor