DomůKomentářeOhrožuje daňový dumping EU?

Ohrožuje daňový dumping EU?

-

Nemožnost schvalovat finanční záležitosti EU kvalifikovanou většinou na rozdíl od většiny jiných záležitostí EU nahrává oligarchům, kteří tak mohou ostatní členy EU vydírat. Například se může stát, že premiér-oligarcha blokuje snížení sazby DPH na elektronické knihy, protože nechce zastropovat zemědělské dotace, z čehož sám benefituje, a je tím pádem ve střetu zájmů. Nemožnost přijmout daňové zákony kvalifikovanou většinou také způsobuje, že vznikají v rámci EU daňové ráje, kam odtékají nezdaněné zisky i z České republiky, což Česko stojí miliardy ročně.

Evropská unie vznikla jako společenství partnerských států, kteří mají díky EU mít lepší podmínky žití vedle sebe. Významná rozdílnost daňových zákonů jednotlivých členů může způsobovat daňový dumping – resp. daňovou konkurenci, ze které mohou krátkodobě profitovat firmy i spotřebitelé, ale z dlouhodobého hlediska způsobuje závod ke dnu stále větší daňovou zátěž běžný občanů. Daňový dumping je zaměřen zejména na zahraniční poplatníky s vysokými příjmy a nadnárodní společnosti. V EU z něj profituje na 200 000 osob nebo podnikatelských subjektů. Omezení daňové dumpingu u příjmových daní může přinést patnácti procentní minimální daň z příjmu pro nadnárodní firmy od roku 2023, na které se dohodly státy OECD.

Aktuálně probíhá mediálně podporovaný daňový dumping u českých hranic, kdy Polsko před volbami snížilo DPH na základní potraviny či pohonné hmoty. Populismus polské vlády, která snížením sazeb výrazně zvýšila zadlužování země, „pomáhají“ mírnit čeští občané, kteří ve větší míře jezdí za nákupy do Polska. Naopak čeští obchodníci řádně platící daně do státního rozpočtu zažívají po koronaviru další krizi. Příhraniční daňový dumping tak ohrožuje českou ekonomiku včetně českých obchodníků.

Česká republika má poměrně vysoké zdanění práce. Na druhou stranu i Česká republika provádí daňový dumping, i když v oblasti, ve které jí to nepřináší mezinárodně výhody. V Česku se jedná o majetkové daně, kdy po zrušení daně z nabytí nemovitosti v kombinaci s velmi nízkou sazbou daně z nemovitosti v EU má jedno z nejmenších efektivních zdanění nemovitostí na světě. To je výhodné pro spekulanty a investory nejen z celé Evropské unie, kteří v České republice skupují nemovitosti a ukládají v nich své peníze. Poněvadž je v Česku omezená výstavba, roste tak vysokým tempem cena nemovitostí, kdy již průměrná česká rodina má problém na normální vlastní bydlení dosáhnout.

Daňový dumping v EU je problémem. Evropská unie správně odbourala hranice pro zlepšení života všech občanů v EU, což na druhou stranu výrazně omezuje možnosti zemí bránit se například pomocí cla před daňovým dumpingem sousedního státu. Země EU mohou nastavovat cla a jiné poplatky pro ochranu svých ekonomik pouze zemím mimo Evropský hospodářských prostor. V rámci EU se musí státy dohodnout mezi sebou, aby projekt elitních evropských státu a nejbohatší část světa zajistil pokračování své prosperity. Je krátkozraké dělat populismus, který poškodí v dlouhodobém horizontu život všech.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Tomáš Martínek
Tomáš Martínekhttps://www.tomas-martinek.eu
2017-2021 poslanec Parlamentu České republiky, podnikatel, univerzitní lektor