Pátek, 9 prosince, 2022
More
  DomůZprávy a názoryTiskové zprávyPekarová Adamová v Sejmu: Klíčem k vítězství Ukrajiny je česko-polská solidarita

  Pekarová Adamová v Sejmu: Klíčem k vítězství Ukrajiny je česko-polská solidarita

  -

  Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová uskutečnila v čele sněmovní delegace od 7. do 9. listopadu oficiální cestu do sousedního Polska. Spolu s předsedkyní Evropského parlamentu Robertou Metsolou a řadou dalších zahraničních hostů se nejdříve zúčastnila pietního shromáždění v areálu někdejšího komplexu nacistických vyhlazovacích táborů v Osvětimi. Shromáždění se konalo u příležitosti výročí protižidovského pogromu známého jako Křišťálová noc. „Vzpomínka na holocaust se stala součástí naší kolektivní identity. A jména těch, kteří byli zavražděni v Osvětimi i na jiných místech, nebudou zapomenuta. V dnešním světě však nenávist, nesnášenlivost a netolerance narůstají a my musíme zvýšit naše úsilí, abychom je zastavili,“ pronesla ve svém projevu předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

  Z Osvětimi se sněmovní delegace přesunula do Varšavy, kde následovalo pracovní jednání s předsedkyní polského Sejmu Elzbietou Witek. „Naším společným strategickým cílem je vítězství Ukrajiny. Klíčem k němu je česko-polská solidarita s ukrajinskými uprchlíky a koordinovaný postup vůči ruskému agresorovi. S paní předsedkyní Witek se také shodujeme, že aktivní parlamentní diplomacie v tom všem dnes hraje důležitou roli. Na závěr našeho setkání jsem paní předsedkyni pozvala na návštěvu do Prahy,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová.

  V polském parlamentu se uskutečnilo jednání i s maršálkem Senátu Tomaszem Grodskim. „Zásadním tématem naší schůzky byla společná snaha o úplnou surovinovou nezávislost na Rusku a energetickou bezpečnost střední Evropy. K obojímu by velmi výrazně přispěla stavba plynovodu Stork II, o jehož financování z evropských zdrojů teď společně s polskými kolegy intenzivně usilujeme,“ dodala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

  Součástí pracovního programu bylo také setkání s českou diasporou, běloruskými opozičními představiteli či exkurze do Varšavského dopravního podniku, kde nově používají vagony metra od Škoda Transportation. „Dodávku vlakových souprav pro varšavské metro vnímám jako jeden z nejviditelnějších exportních úspěchů české firmy na polském trhu v posledních letech. Jsem ráda, že výrobky české firmy budou sloužit obyvatelům polské metropole v jejich každodenním životě. Zároveň je to důkaz dynamicky se rozvíjejících obchodně-ekonomických vztahů mezi našimi zeměmi,“ uzavřela předsedkyně Markéta Pekarová Adamová.

  Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

  TOP09
  TOP09http://www.top09.cz
  TOP 09 je česká liberálně konzervativní středopravicová strana, která vznikla v roce 2009.

  Relevantní články

  Sledujte nás na sociálních sítích

  39,610FanoušciTo se mi líbí
  73SledujícíNásledovat
  249SledujícíNásledovat
  1,130OdběrateléOdebírat

  Poslední příspěvky