DomůZprávy a názoryTiskové zprávyPiráti a STAN budou vládnout s ANO. V Plzeňském kraji rozbili koalici...

Piráti a STAN budou vládnout s ANO. V Plzeňském kraji rozbili koalici s TOP 09 a ODS

-

Krajští zastupitelé Pirátů po roce úspěšného vládnutí rozbili koalici demokratických stran, kterou tvořili společně s ODS, TOP 09 a STAN. Dnes kvůli jejich iniciativě byla odvolána dosavadní rada Plzeňského kraje a vznikla nová koalice Pirátů s hnutím ANO a STAN.

„Vlastní funkce jsou pro Piráty důležitější než spolupráce demokratických stran. Jinak si skutečnost, že položili úspěšnou koalici a za nového partnera vybrali hnutí ANO, zdůvodnit nedokážu. Přitom my jsme pro pokračování demokratické koalice udělali maximum. Nabídli jsme Pirátům nové jednání poté, co nečekaně vypověděli koaliční smlouvu a na něm jsme přistoupili na všechny jejich požadavky, včetně funkce hejtmana. To i přesto, že Pirátská strana má méně zastupitelů a získala méně hlasů než koalice ODS a TOP 09,“ uvádí dosavadní náměstek hejtmanky Plzeňského kraje pro oblast kultury a památkové péče Marek Ženíšek.

Piráti před dvěma týdny vypověděli koaliční smlouvu v Plzeňském kraji, aniž by předtím využili možnosti smírčího jednání s koaličními partnery. Zastupitelé klubu ODS a TOP 09 se tak o důvodech vypovězení smlouvy dozvídali ze sociálních sítí či z médií. Klub ODS a TOP 09 před dnešním jednání zastupitelstva kraje informoval, že jsou pro něj všechny podmínky Pirátů přijatelné pro další koaliční spolupráci.

„Koalice demokratických stran na půdorysu ODS, TOP 09, Pirátů a STAN před rokem vznikala za složitého vyjednávání, kdy byl náš klub ODS a TOP 09 občas obviňován, že jednání protahujeme, abychom dojednali koalici s hnutím ANO. Teď jsou to Piráti, kdo uzavírá koalici s hnutím ANO, přestože mohli pokračovat v současné sestavě. Ukazuje se, že důvody Pirátů k vypovězení koaliční smlouvy byly jen zástupné. Všechny jejich podmínky jsme byli připraveni přijmout, což jsme jim řekli na jednání a deklarovali jsme to i veřejně,“ dodává předseda krajské organizace TOP 09 Petr Suchý.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

TOP09
TOP09http://www.top09.cz
TOP 09 je česká liberálně konzervativní středopravicová strana, která vznikla v roce 2009.