DomůKomentářePodvodníci nabízejí tisíce za reklamu na Facebooku

Podvodníci nabízejí tisíce za reklamu na Facebooku

-

V poslední době se i českým uživatelům Facebooku začínají ozývat podvodníci, kteří nabízejí tisíce dolarů za zveřejnění reklamních příspěvků na vybrané facebookové stránce. Zpravidla se ozývají prostřednictvím e-mailu nebo zprávy na Facebooku a zaměřují se na ověřené FB stránky.

I mne se přes e-mail officialjohnkatrina@gmail.com ozvala osoba, která se podepisovala jako Official John Katrina a horší angličtinou mi nabídla 5300 dolarů týdně za zveřejňování mnou vybraných 2 reklamních příspěvků z 10 zaslaných na mé ověřené FB stránce. Protože jsem tušil podvod, pokračoval jsem v komunikaci, abych pochopil smysl podvodu a mohl ostatní varovat.

Zaslaná ukázka údajné reklamy, za kterou má být placeno

John mi nabízel v komunikaci platbu prostřednictvím PayPal, Cashapp, Payoneer, Western Union či bankovním převodem, zaslal údajné příklady reklamy a uváděl, že spolupracují se společnostmi jako jsou Nike, Adidas, Puma či Amazon.

SCAM Bored Panda – ukázka toho, jak získají podvodníci přístup ke správcovství stránky oběti

Nabídka se může zdát lákavá, ale jedná se o sofistikovaný podvod, jak ukrást FB stránku oběti pomocí získání přístupu k Facebook Business manageru. Podvod přezdívaný v USA „BoredPanda“ dle známějšího odesílatele podvodu, již popsalo několik amerických influencerů. Podle článku v případě dohody následuje zaslání odkazu pro přístup do údajného reklamního systému pro přidávání příspěvků. Hlavním smyslem autorizace ovšem ve skutečnosti je autorizovat jiného uživatele jako správce FB stránky. Následné ovládnutí FB stránky, odstranění původního správce a její zneužití pro propagaci, odcizení osobních údajů nebo finančního vydírání. Získat od Facebooku zpět přístup k dané stránce je velmi složité až nemožné a když se povede, stejně bude pravděpodobně minimálně poškozena důvěryhodnost stránky, která mezi tím zveřejní pochybné reklamy. Celý podvod podrobně popisuje následující video.

Podrobný popis podvodu, kdy podvodníci Instant Article připraví oběť o jeho FB stránku pod záminkou plateb za reklamní příspěvky a následně danou stránku zneužijí či prodají.

Podvodníci si nemusejí ozývat pouze politikům či influencerům, proto si dejte pozor a pamatujte si, že pokud něco zní příliš dobře, než aby to byla pravdapravděpodobně to pravda není.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Tomáš Martínek
Tomáš Martínekhttps://www.tomas-martinek.eu
2017-2021 poslanec Parlamentu České republiky, podnikatel, univerzitní lektor