DomůZprávy a názoryTiskové zprávyPřipomínáme si 30. výročí samostatnosti Česka a Slovenska

Připomínáme si 30. výročí samostatnosti Česka a Slovenska

-

U příležitosti 30. výročí vzniku dvou samostatných demokratických států – České a Slovenské republiky – se poslední den v uplynulém roce vydali předseda Senátu Miloš Vystrčil, předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová a předseda slovenské Národní rady Boris Kollár na nejvyšší vrchol Bilých Karpat na hraničním pomezí mezi oběma zeměmi. U Památníku česko-moravsko-slovenské vzájemnosti si položením květin připomněli pokojné rozdělení Československa.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová uvedla: „Přesně před 30 lety se naše státy vydaly každý svou vlastní cestou, abychom se společně po čase opět shledaly v rodině členských států NATO i EU. V současnosti jsou česko-slovenské vztahy v nejlepším stavu za celou svou dlouhou a velmi spletitou historii. Dnešní společný výstup na Velkou Javořinu vnímám jako symbolické potvrzení, že i různé cesty mohou vést k jednomu cíli, mají-li lidé společně sdílenou vizi.“

Předseda Senátu Miloš Vystrčil ve svém projevu sdělil: „V době rozdělení Československa mi bylo 33 roků a dobře jsem vnímal, co se děje. Bylo mi líto, že jsme tomu nedokázali zabránit. Na druhou stranu, když teď vidím, jak se to vyvinulo, že například jen já mám více slovenských kamarádů než tehdy, že jsme si oba národy možná ještě blíže než před rozdělením, tak si myslím, že jsme to všechno zvládli. To, že máme nadále dobré vztahy, ukazuje, že se s tím obě země vypořádaly více než dobře.“ Dále komentoval silvestrovský výšlap: „Velká Javořina je takovou pyramidou česko-slovenských či slovensko-českých vztahů, místem, kde se ty společné vazby tradičně pojí.“

Moje maminka se narodila ve Zlíně, moje babička ve Znojmě a táta na středním Slovensku. Pocházím doslova z československé rodiny. A dnes jsme si takovou vzájemnost mezi Slováky a Čechy připomněli i společným výstupem na Velkou Javořinu. Přestože si po rozdělení obě republiky budují svůj vlastní úspěšný příběh, vždy mezi námi zůstává soudržnost a bratrství. A to je mým přáním i do budoucna, stavět na pevných základech a nadále pěstovat přátelské vztahy,“ řekl ve svém pozdravu předseda Národní rady Boris Kollár.

Za Senát se výstupu dále zúčastnili místopředseda Senátu Tomáš Czernin, místopředseda zahraničního výboru Miroslav Balatka, místopředseda Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Josef Bazala, senátorka Eva Rajchmanová a senátor Tomáš Třetina, za Poslaneckou sněmovnu předsedkyně Výboru pro životní prostředí Jana Krutáková, předseda Výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík a poslanec Martin Hájek a za slovenskou Národní radu předsedkyně Mandátového a imunitního výboru Anna Andrejuvová.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

TOP09
TOP09http://www.top09.cz
TOP 09 je česká liberálně konzervativní středopravicová strana, která vznikla v roce 2009.