DomůZprávy a názoryTiskové zprávyProtikorupční opatření v Evropském parlamentu jsou nedostatečná, říkají Piráti a přicházejí s...

Protikorupční opatření v Evropském parlamentu jsou nedostatečná, říkají Piráti a přicházejí s vlastním návrhem

-

Brusel, 5. května 2023 – Pirátští europoslanci představili vlastní vizi protikorupčních pravidel pro Evropský parlament a Evropskou komisi. Pravidla by se měla vztahovat na politiky a vysoko postavené úředníky. Pirátský plán je reakcí na opatření navržená předsedkyní Evropského parlamentu Robertou Metsolou po korupčním skandálu Katargate. Tato opatření jsou podle pirátských představitelů nedostatečná.

Navržená pravidla jsou dobrým základem pro další politickou diskuzi. Oceňuji, že návrh obsahuje i opatření podobná těm, která Piráti prosazují již několik let. Stále však navržená pravidla považuji za nedostatečná. Proto Piráti vypracovali vlastní sadu protikorupčních opatření. Stěžejním je propracovaný systém uživatelsky přívětivého zveřejňování informací týkající se výkonu funkce. Jde například o registr schůzek s lobbisty či přiznání majetku úředníků na začátku a na konci mandátu. Všechny údaje a informace by měly být jednoduše dostupné, aby je občané, novináři a kontrolní organizace mohli pravidelně analyzovat,” vysvětluje kvestor Evropského parlamentu a europoslanec Marcel Kolaja. 

Plán obsahuje také povinné zveřejňování informací o aktivitách veřejných představitelů i dalších zaměstnanců Evropského parlamentu. „To může pomoci k odhalení podezřelých transakcí a jednání. Samozřejmostí by měl být pravidelný audit výdajů z rozpočtu europoslance. Jak ukázala kauza Katargate, luxusní cesty a události mohou být nástrojem, jak si zajistit loajalitu veřejných osob. Proto by měly být zveřejňovány jakékoli dary či cesty hrazené třetími stranami. Současná pravidla jsou nastavena příliš mírně, což dává prostor netransparentnímu lobbingu různých zájmových skupin a v nejhorším případě i přímému kupování hlasů,” dodává europoslankyně Markéta Gregorová. 

Registr schůzek je pro Piráty samozřejmostí – ne však pro řadu jiných členů Parlamentu. „Stále také nejsou dostupná všechna jmenná hlasování, protože jsou prováděna zvednutím ruky. To vede k oslabení odpovědnosti poslanců, zejména v kontroverzních otázkách, jako například nedávné hlasování o konání fotbalového mistrovství v Kataru. I zde je nutné revidovat současná, zastaralá pravidla. Návrh volá také po větší míře ochrany pro oznamovatele korupčního jednání,” dodává europoslanec Mikuláš Peksa. 

V prosinci 2022 otřásla Evropským parlamentem korupční aféra s názvem „Katargate”, která odhalila přímé kupčení s politickými hlasy. Na podobné hrozby upozorňují čeští Piráti již od svého příchodu do Evropského parlamentu v roce 2019.

Plán naleznete v níže přiloženém dokumentu.

Final_Transparency_Integrity_plan Pirates

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.