DomůKomentářeRepublikáni v Tennessee zbavili mandátu dva Demokraty

Republikáni v Tennessee zbavili mandátu dva Demokraty

-

Státní sněmovna v Tennessee vyloučila dva demokratické politiky, kteří vedli protest proti kontrole zbraní, který minulý týden zastavil legislativní proces.

V ojedinělém kroku republikány kontrolovaná Sněmovna reprezentantů hlasovala poměrem 72:25 pro vyloučení Justina Jonese a poměrem 69:26 pro odstranění Justina Pearsona.

Hlasování o vyloučení však selhalo proti třetí demokratické poslankyni Glorii Johnsonové, která se k protestu také připojila.

Od střelby ve škole zaplavily Státní kapitol davy demonstrantů. Útok 27. března na školu Covenant v Nashvillu zabil šest lidí, včetně tří dětí.

Takzvaní „Tennessee Three“ přišli na půdu Sněmovny a skandovali „no action, no peace“ během protestu dne 30. března, při kterém se také stovky demonstrantů zasazujících se o kontrolu zbraní scházeli ke státní sněmovně.

Pan Jones (27) a pan Pearson (28) použili megafon a bouchli do sněmovního řečnického pultu, když pronesli burcující projevy a oslovili demonstranty, kteří se tlačili kolem veřejné vyhlídkové plošiny v komoře.

Politická analýza uvedla, že paní Johnsonová mohla být ušetřena vyhoštění, protože nepoužívala megafon. Nicméně ona sama se domnívá, že ji republikáni nevyloučili, protože je bílá, zatímco pan Jones a pan Pearson jsou oba černí.

Americký prezident Joe Biden, demokrat, kritizoval vyhoštění jako „šokující, nedemokratické a bezprecedentní“. Pan Jones řekl BBC, že tento krok zanechal 78 000 lidí v jedné z nejrozmanitějších čtvrtí státu bez zastoupení. Řekl, že „extrémní republikánská supervětšina, téměř úplně bílý klub“ vyloučila „dva nejmladší černošské zákonodárce, protože jsme stáli a požadovali opatření proti násilí se zbraněmi“.

Sněmovna reprezentantů v Tennessee se skládá ze 75 republikánů a 23 demokratů. Zákonodárci se hodiny dohadovali o čtvrtečních vyhoštění, což jsou první takové akce podniknuté bez podpory obou stran v novodobé historii Tennessee. Paní Johnsonové chyběl jen jeden hlas k požadované dvoutřetinové většině k jejímu vyloučení, přičemž její příznivci ve sněmovně jásali nad výsledkem, že zůstane.

Tři zákonodárci uznali, že porušili pravidla sněmovny tím, že mluvili, aniž by byli formálně vyzváni, ale trvali na tom, že jejich činy neodůvodňují vyloučení. Republikáni ale uvedli, že trojice přinesla „nepořádek a dehonestaci sněmovny“. Někteří republikánští členové uvedli, že činy demokratů se rovnaly povstání, přičemž předseda Sněmovny reprezentantů Cameron Sexton, republikán, přirovnal incident k nepokojům v Kapitolu. Další republikánský zákonodárce Gino Bulso uvedl, že „účinně provedli vzpouru“.

Ale pan Jones a pan Pearson – neboli The Justins, jak je někteří analytici a politici nazývali – by se mohli brzy vrátit, protože vyloučení nediskvalifikuje bývalé zastupitele z kandidatury. Orgán kraje má také pravomoc jmenovat dočasného zástupce v případě uvolněného místa. Podle listu The Tennessean by tedy vyloučení zákonodárci mohli být jmenováni, aby mezitím zaplnili svá prázdná místa, poté se ucházeli o znovuzvolení a během několika měsíců byli zpět ve Valném shromáždění.

Hlasování o vyloučení jsou výjimečně vzácná. V Tennessee Sněmovna reprezentantů pouze dvakrát hlasovala pro vyloučení členů. V roce 1980 odstranila zákonodárce, který byl usvědčen z vymáhání úplatku, a v roce 2016 byl vyloučen zákonodárce, který čelil obvinění ze sexuálního zneužití. Ale tato vyloučení měla silnou podporu obou stran.

Před zahájením čtvrtečního hlasování projednali členové sněmovny více než 20 zákonů, z nichž některé se týkaly bezpečnosti škol. V průběhu diskuse pan Jones několikrát promluvil a obvinil své kolegy, že v reakci na masové střelby schválili legislativu týkající se „náplasti“. „Není to akce, která zajistí bezpečnost našich studentů,“ řekl. „My, jako volení představitelé, máme morální odpovědnost naslouchat těmto mladým lidem, kteří jsou v první linii, jsou vyděšení, kteří jsou tady, pláčou a prosí o život. „V reakci na to republikán Mark White – viditelně rozrušený – řekl panu Jonesovi: „Podívejte se na mě. Podívejte se na ostatních 97 [zákonodárců]. To je přesně to, o co se snažíme. Pan White pokračoval: „Jsem tady nahoře 14 let, vy jste v tomto shromáždění dva měsíce, tři měsíce.“

Tennessee má jedny z nejuvolněnějších zákonů o kontrole zbraní v zemi. V roce 2021 stát přijal opatření, které umožňuje obyvatelům starším 21 let nosit ruční zbraně – skrytě i neskrytě – bez povolení. Zákonodárci a skupiny za práva zbraní pracují na snížení tohoto věku na 18 let. Neexistuje žádný systém univerzálních prověrek a žádné zákony o „červené vlajce“, které jsou navrženy tak, aby úřadům umožnily dočasně zabavit legálně vlastněné zbraně těm, kteří jsou nebezpeční sobě nebo ostatním.

Policie uvedla, že střelec z Nashvillu, který minulý týden zahájil palbu na soukromě provozovanou křesťanskou školu, si legálně zakoupil sedm střelných zbraní při různých příležitostech. Tři ze zbraní byly použity k zabití tří devítiletých dětí a tří zaměstnanců školy.

Po zbavení mandátu demokraticky zvolených poslanců za okupaci řečnického pultíku se před Sněmovnou v Tennessee ozývaly hesla přirovnávající americké republikány k fašistům.

Komentář vychází z příspěvku BBC.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Tomáš Martínek
Tomáš Martínekhttps://www.tomas-martinek.eu
2017-2021 poslanec Parlamentu České republiky, podnikatel, univerzitní lektor