DomůKomentářeSkutečně Praha vypnula webkamery a ČT neinformovala, jak tvrdili řečníci protivládní demostrace?

Skutečně Praha vypnula webkamery a ČT neinformovala, jak tvrdili řečníci protivládní demostrace?

-

Hned několik řečníků sobotní protivládní demonstrace ve svých projevech uvádělo, že magistrát hlavního města Prahy zastoupený primátorem Zdeňkem Hřibem vypnul webkamery na Václavském náměstí, aby se o demonstraci nevědělo. Obdobně uváděla například řečnice Zuzana Majerová Zahradníková, že o demonstraci neinformuje Česká televize.

Jindřich Rajchl zase po svém příchodu na pódium řekl: „Je nás tady tolik, že už se nás začínají bát. Česká televize o tom vůbec nevysílá, primátor Prahy pan Hřib nechal vypnout webkamery z Václavského náměstí. Tolik se nás bojí.“

Na Václavském náměstí skutečně nefungovala webkamera na hotelu Jalta, která je ovšem soukromá a nefunguje již od začátku srpna. Provozovatel webkamery Martin Zíka k tomu uvedl: „Projekty worldcamera.net a praguecamera.net jsem vytvořil při studiu základní školy a účastnil se s nimi v roce 2012 soutěže Junior Internet. Pro instalaci kamery na Václavském náměstí se mi podařilo získat cenného sponzora, mého tatínka, který se pro projekt nadchnul. Od začátku jsme měli cíl ukazovat světu krásy našeho hlavního města a dalších koutů republiky. Kromě nově zrekonstruované budovy Národního muzea se nám do záběru dostávají také nejrůznější demonstrace, s jejichž obsahem můžeme nebo nemusíme souhlasit. Nicméně určitě nedopustíme, aby se studentský projekt stal obětí politických ukázek síly. Jak již všímaví návštěvníci podotkli, výpadek webové kamery trval téměř měsíc a důvodem byl technický problém třetí strany. Projekt není jakkoliv podporovaný nebo financovaný pražským magistrátem a důrazně odmítáme, že byl přenos pozastaven úmyslně. Věříme ve svobodu slova včetně práva se kdykoliv podívat na dění v okolí sochy svatého Václava. Fungujeme nezávisle jako neziskový projekt. Tohoto prostoru bych rovněž rád využil pro poděkování hotelu Jalta, který nám poskytuje prostor a veškerou potřebnou součinnost pro provoz. Technický problém se nám dnes podařilo vyřešit a doufáme, že si rádi užijete pohled na historické centrum, i když aktuálně demonstrace neprobíhá.“

Naopak magistrátní webkamera celou dobu běžela, jak dokazuje v prohlášení i pirátský primátor Hřib. Záznam z této kamery dokonce Policii posloužil k odhadu počtu účastníků demonstrace. A zveřejnila ho na svém Twitteru.

Obdobně jako magistrát napadali řečníci lživě i Českou televizi, která údajně o demonstraci neinformovala. Jak dokazuje úvodní obrázek tohoto příspěvku, tak například v 15:03 vysílala ČT24 živý vstup z Václavského náměstí. Živých vstupů během demonstrace bylo na ČT24 několik a Česká televize o demonstraci informovala následně i v hlavních vysílacích časech ČT 1.

Údajné vypnutí webkamery i údajné neinformovaní ze strany ČT lze označit za lživý hoax.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Tomáš Martínek
Tomáš Martínekhttps://www.tomas-martinek.eu
2017-2021 poslanec Parlamentu České republiky, podnikatel, univerzitní lektor