Čtvrtek, 1 prosince, 2022
More
  DomůZprávy a názoryTiskové zprávySněmovna schválila systém automatické valorizace plateb za státní pojištěnce

  Sněmovna schválila systém automatické valorizace plateb za státní pojištěnce

  -

  Poslanecká sněmovna dnes schválila automatickou valorizaci plateb za státní pojištěnce. Jde o jeden z klíčových bodů programového prohlášení vlády v oblasti zdravotnictví. Cílem je především udržení dostupnosti a kvality zdravotní péče v dalších letech. Schváleny byly i dva pozměňovací návrhy.

  „Je to velký úspěch, o který se neúspěšně snažila řada ministrů zdravotnictví. Jsem rád, že se nám podařilo najít kvalitní model, na kterém panuje široká shoda. Hlavními výhodami automatické valorizace je transparentnost, stabilita a předvídatelnost. Lépe akcentuje také stárnutí populace a její vliv nejen na důchodový systém, ale i na zdravotnictví celkově. V neposlední řadě lépe kompenzuje mimořádné nákladové šoky spojené s vyšší inflací,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

  Jedná se o historicky první model automatické valorizace plateb za státní pojištěnce s šancí na realizaci. Ta se bude od roku 2024 počítat z vyměřovacího základu každoročně navýšeného o součet růstu cen a poloviny růstu reálné mzdy. Vychází z měsíční částky 1900 korun na pojištěnce, kterou bude stát hradit příští rok. Pro roky následující se bude daný vyměřovací základ zvyšovat obdobným způsobem jako každoročně dochází k pravidelné valorizaci důchodů.

  Spolu s touto úpravou zákona prošly i další dva pozměňovací návrhy, které připravilo Ministerstvo zdravotnictví. První pozměňovací návrh řeší problematiku financování fondu prevence, který je nyní příčinou nepoměru mezi zdravotními pojišťovnami (VZP a ZZP) v poskytování služeb pro pojištěnce. Celkově dojde k výraznému navýšení fondu prevence pojišťoven

  Druhý pozměňovací návrh Ministerstva zdravotnictví cílí na nárok pojištěnců k úhradám za ortodontickou léčbu. Změní zákona č. 371/2021 Sb., které nabylo platnosti od 1. ledna 2022 zkrátil lhůtou na doléčení těchto pacientů z původních 2 let na 1 rok. Pozměňovací návrh znovu zavádí 2 letou lhůtu na doléčení pacientů ortodontické léčby.

  Zákon o pojistném na veřejné zdravotní pojištění včetně těchto pozměňovacích návrhů nyní míří k projednání do Senátu ČR.

  Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

  TOP09
  TOP09http://www.top09.cz
  TOP 09 je česká liberálně konzervativní středopravicová strana, která vznikla v roce 2009.

  Relevantní články

  Sledujte nás na sociálních sítích

  39,616FanoušciTo se mi líbí
  73SledujícíNásledovat
  249SledujícíNásledovat
  1,120OdběrateléOdebírat

  Poslední příspěvky