DomůKomentářeTomio Okamura lhal ohledně údajného přepadení v Lisabonu

Tomio Okamura lhal ohledně údajného přepadení v Lisabonu

-

Dezinformátor Tomio Okamura šíří často lživá videa bez kontextu, které poté zasazuje do nesprávných míst nebo označuje rodilé místní občany za imigranty a podobně. Nyní ovšem překročil s šířením lží všechny meze a nechutně překroutil video tak, že by mu mohl závidět i nacistický ministr propagandy Goebbels.

3. července 2020 sdílel Tomio Okamura na svém Facebooku, Twitteru i Youtube video, které označil nápisem “Hrozné, Imigranti napadli ženu v portugalském Lisabonu. Tohle nesmíme připustit u nás! Hnutí SPD říká jasně – Stop imigraci, stop násilí!” Video poté sdílelo dál téměř tisíc lidí.

Tomio Okamura sdílí lživý příspěvek o údajných imigrantech napadajících ženu.

Co ovšem video uvedené bez kontextu či zdroje ve skutečnosti zobrazuje? Jak zjistil server Poligrafo, k incidentu došlo na lince Sintra v Portugalsku. Žena, která je na videu údajně napadena migranty, ve skutečnosti uvnitř vlaku jako cestující pila alkohol a způsobovala výtržnosti, proto jí průvodčí požádala vystoupit ve stanici Mercês z vlaku, jak zachycují jiná videa (případně k zobrazení i zde).

První útok ženy z videa na zaměstnankyni drah zachytilo jiné video. Následovalo opětování ze strany zaměstnanců drah a snahy o znehybnění na zemi.

Poté žena zaútočila na průvodčí ve vlaku, kvůli tomu vznikla potyčka s dalšími průvodčími, kteří útok opětovali a snažili se ženu zpacifikovat. To se jim ovšem nepovedlo a žena následně taškou se skleněnou lahví zaútočila na hlavu průvodčí. Tento začátek incidentu Tomio Okamura úplně vynechává. Následně pomohli ostatní cestující Portugalci agresivní ženu znehybnit do příjezdu policie – tuto část právě zachycuje i video šířené Tomiem Okamurou jako údajný útok imigrantů. Úřady následně informovaly, že žena byla zadržena a probíhá vyšetřování.

Žena z manipulativního videa Tomia Okamury útočí taškou se skleněnou lahví na hlavu zaměstnankyně drah.

Video předcházející snahám Portugalců o udržení opilé agresivní ženy na zemi i nevhodnými chvaty v době koronaviru má lepší barevný kontrast i rozlišení než manipulativní video Tomia Okamury.

Na záběru z videa je dobře vidět i lahev v bílé igelitové tašce, se kterou opilá žena útočila na zaměstnankyni drah včetně jejích snah pokračovat v útoku.

Tomio Okamura tak z útočníka udělal oběť a z Portugalců imigranty. Toto manipulativní převrácení skutečnosti je jednou z nejnechutnějších snah Tomia Okamury šířit nenávist ve svůj osobní prospěch. Vážně má být někdo takto ulhaný, jehož hlavním cílem je rozeštvávat společnost bez ohledu na pravdu, místopředsedou poslanecké sněmovny?

Na videu Tomia Okamury je i zachycen průvodčí z videa předcházejícímu této snaze portugalských cestujících udržet agresivní ženu na zemi do příjezdu policie. Na kolejích je poté vidět taška pro lahev, se kterou žena útočila na průvodčí.

Lidem, kteří Tomiu Okamurovi něco věří, lze jen doporučit, ať si ověřují veškeré jeho výroky, aby se nenechali manipulovat pomocí jeho lží. Evidentně je zpráva o projevech extremismu Ministerstva vnitra ČR, která označuje hnutí SPD za dominantního šiřitele nenávisti pravdivá.

Tuto moji analýzu sdílely i další média od iDnes.cz po Forum24. Tomio Okamura se následně místo omluvy za svou chybu, kdy šířil video se lživým popisem vytrženým z kontextu, pustil do útoku a dalšího šíření lži.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Tomáš Martínek
Tomáš Martínekhttps://www.tomas-martinek.eu
2017-2021 poslanec Parlamentu České republiky, podnikatel, univerzitní lektor