DomůKomentářeVědci se distancují od globalizačního projektu Tvořivá společnost

Vědci se distancují od globalizačního projektu Tvořivá společnost

-

Spolek Tvořivá společnost (Creative society) původně vznikl jako projekt AllatRa, která je známá prosazováním pseudovědy a divokých konspiračních teorií zahrnujících mimozemšťany a tajnůstkářské mocné elity, které obětují děti. Spolek Tvořivá společnost měl v prosinci setkání v Praze, které popsal redaktor Seznam Zpráv. Podrobněji popsal spolek religionista Jakub Ludvík jako sektu obdivující Putina.

Reportéři BBC oslovili vědce a odborníky, kteří vystupují ve videích Tvořivé společnosti, a ti se nyní od organizace Tvořivá společnost distancují. Tucet vědců, politiků a aktivistů tvrdí, že byli podvedeni k účasti na online akcích propagujících popírání změny klimatu. Akce byly organizovány Creative Society, mezinárodní aktivistickou skupinou, která popírá, že globální oteplování je způsobeno lidskou činností. Naprostá většina vědců souhlasí s tím, že skleníkové plyny – které zachycují sluneční teplo – způsobují nárůst globální teploty. Kreativní společnost ale bez jakýchkoli věrohodných důkazů tvrdí, že jde o spiknutí a odsuzuje to, co nazývá „podvod s CO2“. Skupina řekla BBC News, že „poskytuje platformu pro vyjádření všech myšlenek“ a odmítla obvinění, že kohokoli přiměla k účasti na jejích akcích.

Creative Society tvrdí, že má příznivce ve více než 100 zemích, ale zdá se, že nejoblíbenější je ve východní a střední Evropě. Skupina provozuje síť více než 200 účtů – se stovkami tisíc sledujících – napříč všemi hlavními platformami sociálních médií. A jejich prostřednictvím se šíří nepřesné a neověřené informace o globálním oteplování. BBC News vidělo desítky příspěvků popírajících elementární fakta o změně klimatu. Skupina nahrála na YouTube videa, která nepravdivě popisují skleníkové plyny jako „podvod století“. Na TikToku spojuje – bez věrohodných důkazů – tání ledovců s „kosmickými pulzy galaktických interakcí“. A na Facebooku platila za propagaci videí nesprávně popisující obnovitelné energie jako „podvod“. Tweetovala také memy o „zkorumpovaných vědcích či lhaní o příčinách klimatických změn“.

Na otázku, proč používá sociální média k propagaci popírání změny klimatu, Alexey Prudkov, koordinátor projektu Creative Society ve Švýcarsku, řekl BBC News: „Popírání klimatu je velmi chytlavý a zároveň zcela zavádějící termín.“ Ale na otázku, zda je globální oteplování způsobeno především lidskou činností – jako je spalování fosilních paliv – odpověděl: „Ne, není. „CO2 tvoří pouze 0,04 % celkových plynů v naší atmosféře.“ Toto číslo je přesné, ale neukazuje, jak účinný je oxid uhličitý při zachycování zemského tepla.

„Problémem 99 % vědecké literatury je to, že studuje pouze jeden faktor,“ řekl Prudkov. „Požadujeme skutečnou vědu, která studuje problém ze všech úhlů.“ TikTok, Meta, která vlastní Facebook a Instagram, Twitter a Google, který vlastní YouTube, poté, co je kontaktovala BBC News, uvedly, že zahájily vyšetřování účtů Creative Society.

Na sociálních sítích organizace podporuje své online konference, na nichž vystupují ostře vyhlížející dobrovolníci hovořící ze svých pečlivě osvětlených obývacích pokojů.

Zahrnují také krátké filmy zachycující záběry přírodních katastrof, přehrávané přes hlasité apokalyptické stopy. Dvě konference skupiny ze začátku roku trvaly více než 11 hodin. Vysílají se v desítkách jazyků a nashromáždily tisíce zhlédnutí online.

V těchto videích Creative Society slibuje, že odhalí „pravdu“ o klimatické krizi. Nabízejí svědectví významných hostů z celého světa – všichni zdánlivě podporují skupinu a její myšlenky. Ale několik z nich řeklo BBC News, že lituje účasti. Někteří uvedli, že si nebyli vědomi názorů skupiny na změnu klimatu, jiní uvedli, že jejich rozhovory byly zmanipulované.

„Byl jsem oklamán,“ řekl doktor Saleemul Huq, ředitel Mezinárodního centra pro změnu klimatu a rozvoj v Bangladéši. Dr Huq přispěl k významným zprávám Mezivládního panelu pro změnu klimatu, orgánu OSN, který je považován za stanovení zlatého standardu pro vědu o klimatu. Když ho dobrovolníci Creative Society pozvali na pohovor, jednoduše o tom „moc nepřemýšlel“. Bylo mu řečeno, že záběry budou promítány na mezinárodní konferenci, ale nezeptal se, kdo budou další přispěvatelé. A teprve po odvysílání v loňském roce si uvědomil, že něco není v pořádku.

„Dostal jsem zprávu od několika lidí, kteří říkali: ‚Víte, kdo tito lidé jsou a v co věří?‘,“ řekl Dr Huq. „Tehdy jsem se na to podíval – a viděl jsem, že nejsou takoví, jako jsem si myslel, že jsou.“ Creative Society popírá, že by podvedla některého ze svých hostů. „Byl to určitý nedostatek náležité péče [ze strany hostů],“ řekl Prudkov BBC News. Informace o skupině a odkazy na její webové stránky byly součástí každé pozvánky. „O změně klimatu aktivně komunikujeme již několik let,“ řekl. „Vždy jsme otevřeně řekli svůj postoj. „Před každým nahráváním rozhovoru máme ještě hovor přes Zoom, kde si vysvětlíme, o čem mluvíme a kdo jsou další účastníci. „Po odvysílání konferencí jsme si našli čas na to, abychom oslovili všechny přispěvatele a požádali je, aby se podělili o své dojmy.“

BBC News vidělo několik pozvánek. Jasně identifikují změnu klimatu jako jedno z témat těchto konferencí. Ale není tam žádná zmínka o názorech skupiny nebo popírání lidmi řízených klimatických změn. Dr Huq požádal Creative Society, aby přestala používat jeho rozhovor v online materiálech. V reakci na to řekl pan Prudkov BBC News, že záznam Dr Huqa nezahrne „do žádného budoucího materiálu“. A rozhovor byl odstraněn z webových stránek skupiny a většiny účtů na sociálních sítích.

Několik dalších, kteří byli loni pozváni k účasti na konferencích Creative Society, řekli BBC News, že si nebyli vědomi názorů skupiny na změnu klimatu, když přijali žádost o rozhovor.

Kancléř Juraj Smatana, státní tajemník slovenského ministerstva životního prostředí, uvedl, že jeho předtočený příspěvek byl „zmanipulován“, aby vyvolal dojem, že souhlasí s názory prezentovanými na konferenci. Pan Smatana je jedním z nejvyšších úředníků ministerstva. BBC News sdělil, že zvažuje právní žalobu proti Creative Society. Jiní hosté také naznačili, že jejich předem nahrané příspěvky byly zkresleny. Portugalský europoslanec Carlos Zorrinho řekl, že byl během svého rozhovoru „několikrát vyzván“, aby pochválil práci Creative Society. „To mě nepotěšilo,“ řekl BBC News.

Jeff Masters, americký meteorolog, který studuje extrémní jevy počasí, řekl: „Rozhodně byli selektivní, což jsem řekl. „Nezahrnuly žádnou z částí, kde jsem mluvil o lidsky způsobené změně klimatu.“ Creative Society obvinění z manipulace nebo koučování odmítá. „Média upravují materiál tak, aby vyhovoval časovým omezením a poskytoval divákům jen ty nejpodstatnější informace,“ řekl Prudkov. A skupina dále řekl, že údajně propagovali „pravdivé informace o skutečných příčinách“ změny klimatu. Každý, kdo není spokojen se svým výstupem na videích, by se měl obrátit na společnost, která „vyhoví jejich požadavkům“, říká.

Někteří z hostů, včetně Dr. Huga, BBC News řekli, že se domnívají, že jejich skutečným záměrem bylo získat důvěryhodnost. Prudkov řekl BBC News, že „tisíce lidí“ byly pozvány na konference Creative Society. V online příspěvcích lze vidět dobrovolníky, kteří rozdávají pozvánky hollywoodským hvězdám včetně Johnnyho Deppa (na festivalu v Karlových Varech), Javiera Bardema či Elijaha Wooda. Nikdo z nich se nezúčastnil a neexistuje žádný návrh, který by podporoval skupinu nebo její nápady. Umožnilo jí to ovšem, aby ve svých videích uváděla hvězdy.

Tvůrčí společnost se nazývá „projektem celého lidstva“, který, jak řekl Prudkov, „směřuje k tomu, aby naši civilizaci vyvedl ze slepé uličky sebezničení“. Jeho struktura a finance jsou ale neprůhledné i přesto, že transparentnost má být jedním z jejich 8 pilířů. A přestože tvrdí, že nemá žádné vůdce, jeden muž vystupuje prominentně v příspěvcích skupiny na sociálních sítích. Igor Michajlovič Danilov, chiropraktik, je také vůdčí osobností ukrajinského duchovního hnutí AllatRa, jehož členové patří k zakladatelům Creative Society. Pan Danilov sám sebe popsal jako „účastníka, dobrovolníka“ Creative Society, řekl BBC News Prudkov.

V roce 2017 varovala Ukrajinská pravoslavná církev Kyjevského patriarchátu před „destruktivními aktivitami AllatRa“ a označila ji za „okultní paranáboženskou organizaci“. O tři roky později církevní Čeljabinská diecéze ve středozápadním Rusku uvedla, že je znepokojena tím, co považuje za „psychokult“. Hnutí AllatRa nereagovalo na žádosti BBC News o komentář. Zůstává nejasné, jak je Creative Society financována, ale pan Prudkov trvá na tom, že členové jsou dobrovolníci, kteří svůj volný čas věnují organizaci. „Nemáme žádné externí financování,“ řekl. „To vše dělají lidé sami. Neexistuje žádné financování z ropy ani žádného jiné zdroje příjmů. Nejsme sponzorováni žádnou vládou ani žádnou institucí,“ uvedl Prudkov.

Spolek Tvořivá společnost má za současný cíl informovat o klimatické krizi, přičemž s fakty zachází přinejmenším zvláštně. Spojuje reálná rizika pro globální klima jako ztrátu Golfského proudu, extrémní projevy počasí a jiné, přičemž odmítá, že by na vině byla činnost člověka.

V Česku dali rozhovor Tvořivé společnosti či AllatRa jak lidé, kteří mají otevřeně nacionalistické názory a prosazují „Česko na prvním místě“ jako exposlankyně Zuzana Majerová, děkan Miroslav Ševčík, europoslanec Hynek Blaško, ale i osoby, které možná ani neznali zaměření organizace. Mezi nimi jsou například prezidentský kandidát Karel Diviš, podnikatel Karel Janeček, zpěvák Tomáš Klus a další. Členové Tvořivé společnosti se účastí na proputinovských a protivládních demonstracích snaží pravděpodobně oslovit i osoby s krajně pravicovou orientací.

Dalšími cíli organizace po „informování“ má být zakládání politických stran a následné prosazování referenda o sjednocení světa, což je asi trochu podobné úsloví – Jak si Hurvínek představuje válku?. Když uvážíme, že cílem organizace je údajně jednota – tedy federalizace a globalizace světa, tak to dá jistě zabrat přesvědčit voliče, kteří doteď naopak vyznávali heslo „Česko na prvním místě“. AllatRa prosazoval sjednocení primárně Slovanů, a to podle náznaků pod vedením ruského prezidenta. Je otázkou, jestli Tvořivá společnost chce globalizovat svět pod demokratické vedení, kde budou všichni spolupracovat nad splněním společných a velkých cílů, čehož chce v budoucnu dosáhnout mnoho globalistů a federalistů včetně mě, nebo zda chce obdobně jako mateřská AllatRa dostat všechny pod nadvládu jednoho diktátora. Protože každý, kdo podporuje demokratickou globalizaci, tak musí evidentně podporovat i větší integraci Evropské unie a dalších organizací, které by se v budoucnu mohli spojit do celosvětové organizace s většími právy než má OSN.

Většina komentáře je českým překladem článku BBC.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Tomáš Martínek
Tomáš Martínekhttps://www.tomas-martinek.eu
2017-2021 poslanec Parlamentu České republiky, podnikatel, univerzitní lektor