DomůZprávy a názoryTiskové zprávyKomentář Michala Šalomouna, předsedy Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí a...

Komentář Michala Šalomouna, předsedy Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí a ministra pro legislativu, ke zprávě Transparency International k Indexu vnímání korupce za rok 2022

-

Jsem rád, že se po roce a půl podařilo loni na podzim oživit činnost Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí, které nyní předsedám. Také bych ocenil, že jsme stihli uspořádat do konce roku dvě schůze rady, kde jsme projednali dva velmi důležité zákony: zákon o ochraně oznamovatelů a zákon o státních zástupcích. První z nich již prošel úvodním projednáváním ve sněmovně a nyní jej projedná ústavně-právní výbor. Úspěch vidím v tom, že poslanci navrhli rozšířit působnost zákona vedle trestných činů také o přestupky a anonymní oznámení, což byly i návrhy protikorupční rady. Co se týká druhého zmíněného zákona o státních zástupcích, tak oceňuji, že dojde ke zpřesnění podmínek, za kterých bude možné odvolat nejvyššího státního zástupce, jak jsme se k tomu zavázali v programovém prohlášení vlády. Tedy, aby nejvyššího státního zástupce nemohla vláda odvolat na návrh ministra spravedlnosti bez udání důvodu, jak je to možné v současné době. Je tedy dobře, že Ministerstvo spravedlnosti avizovalo úpravu zákona tak, aby odráželo náš závazek z vládního programového prohlášení.

Plánuji, aby se Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí v tomto roce scházela častěji než v předchozích letech, kdy to bylo dvakrát do roka. Věřím, že díky tomu budeme mít dostatečný prostor podrobně prodiskutovat předkládané protikorupční zákony. Mezi nejdůležitější z nich budou z pohledu boje s korupcí patřit zákon o lobbingu, změna zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu a věcný záměr zákona o řízení a kontrole veřejných financí. Zároveň bychom v radě rádi tento rok vyhodnotili závěry mezinárodní srovnávací studie ke střetu zájmů a na jejím základě identifikovali problémy v současném českém zákoně.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Piráti
Pirátihttps://www.pirati.cz
Česká pirátská strana (registrovaná zkratka Piráti) je česká liberálně progresivní politická strana založená v roce 2009.