DomůZprávy a názoryTiskové zprávyKučera: První malý reaktor by měl stát v Ústeckém kraji

Kučera: První malý reaktor by měl stát v Ústeckém kraji

-

Na začátku roku ČEZ oznámil, že zvažuje místa pro malé modulární reaktory. Ve výčtu je několik severočeských lokalit (Tušimice, Prunéřov, Ledvice), první elektrárna se plánuje ovšem vybudovat v jižních Čechách u Temelína. Poslanec a radní Ústeckého kraje Michal Kučera (TOP 09) proto bude iniciovat jednání o upřednostnění lokality v Ústeckém kraji. Právě Tušimice u Kadaně postoupily do dalšího kola testování.

„Ústecký kraj má ideální podmínky pro výstavbu nové modulární elektrárny. Máme tu energetickou infrastrukturu a miliony hektolitrů vody v zatopených dolech, které jsou k chlazení jádra potřeba,“ říká radní pro rozvoj Ústeckého kraje a místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 Michal Kučera.

Vybudování modulární elektrárny oznámilo Estonsko s podobným termínem jako český ČEZ. Tedy na začátku třicátých let. Británie plánuje spuštění prvního takového podniku dokonce v roce 2026.

„Vývoj jde rychle kupředu, protože další zdroje energie potřebujeme, pokud nechceme zůstat závislí na uhlí nebo plynu. Věřím, že termíny se ještě posunou a nebude to dozadu. Naopak předpokládám, že modulární elektrárny potřebujeme dřív a jsem připraven pro to udělat jako radní pro rozvoj Ústeckého kraje maximum. Energie se dlouhodobě vyráběla u nás a hodně to poznamenalo náš region. Teď tu můžeme mít zdroj energie, který pomůže zaměstnanosti, nezatíží životní prostředí a přesně to si zasloužíme,“ říká Kučera, který bude iniciovat jednání s ČEZem na téma výběru lokalit pro výstavbu.              

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

TOP09
TOP09http://www.top09.cz
TOP 09 je česká liberálně konzervativní středopravicová strana, která vznikla v roce 2009.