DomůZprávy a názoryTiskové zprávyManželství pro všechny projedná Sněmovna ve druhém čtení

Manželství pro všechny projedná Sněmovna ve druhém čtení

-

Návrh zákona o manželství pro všechny jde ve Sněmovně do druhého čtení. Původně hrozilo, že se na něj nedostane, ale díky úsilí poslaneckého klubu TOP 09 bylo jeho projednání zařazeno pevně na středu od dvou hodin. Zákon cílí na srovnání majetkových, rodinných a dalších práv a pro poslance TOP 09 je jeho prosazení dlouhodobou prioritou.

TOP 09 prosadila na program 92. schůze Poslanecké sněmovny projednání návrhu zákona o manželství pro všechny. „Zákon již prošel projednáním ve výborech a není důvod s ním otálet,“ uvedla na úvod tiskové konference poslaneckého klubu TOP 09 předsedkyně strany a předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová s tím, že původně bylo projednání zákona zařazeno do programu jednání tak, že by se na něj nemuselo dostat. Díky úsilí TOP 09 bude projednání zákona o manželství pro všechny zařazeno pevně ve středu od 14 hodin.    

Návrh zákona narovnává práva a povinnosti občanů České republiky. „Za nás je nesmírně důležité, aby nedocházelo k dělení lidí na více kategorií,“ komentovala záměr zákona předsedkyně Pekarová Adamová. Konkrétně návrh cílí na narovnání práv stejnopohlavních párů například ve vztahu ke společnému jmění, možnosti pobírat vdovský a vdovecký důchod, možnosti adopce nebo stejných podmínek pro získání hypotéky.

Zákon musíme přijmout v tomto volebním období

Finální podoba zákona nesmí obsahovat žádné diskriminační formulace a principy. Zároveň podle předsedkyně Pekarové Adamové TOP 09 pečlivě reflektuje celou debatu ohledně návrhu s tím, že nelze přijetí tohoto zákona odkládat. „Pokud bychom nevnímali realitu debaty, mohlo by se stát, že se v tomto volebním období neposuneme dál a že toto téma úplně umře. Mohlo by se stát, že žádná práva nesrovnáme,“ uvedla Pekarová Adamová, která je zároveň spolu předkladatelkou návrhu.

Poslanecký klub TOP 09 je po důkladné diskusi ochoten podpořit pozměňovací návrh, který pro stejnopohlavní páry zavádí název partnerství. „Je to jediný možný ústupek, kterého jsme ochotni,“ komentovala rozhodnutí klubu Pekarová Adamová. Je to podle ní jediná možnost, jak zákon posunout dále. Zároveň ale podle ní v dlouhodobém výhledu TOP 09 nepolevuje ve snaze prosadit termín manželství pro stejnopohlavní páry

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

TOP09
TOP09http://www.top09.cz
TOP 09 je česká liberálně konzervativní středopravicová strana, která vznikla v roce 2009.