DomůZprávy a názoryTiskové zprávyMašínové v našich moderních dějinách. Památník tří odbojů v Lošanech

Mašínové v našich moderních dějinách. Památník tří odbojů v Lošanech

-

Dne 30. června 2022 proběhla v Poslanecké sněmovně pod záštitou předsedy výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka (ODS) tisková konference a prezentace s názvem „Mašínové v našich moderních dějinách. Památník tří odbojů v Lošanech“, které se kromě Jiřího Klepsy (Mašínův statek v Lošanech – Památník tří odbojů), Tomáše Hradečného (ateliér IXA), Petra Blažka (CDTR/ Mašínův statek v Lošanech – Památník tří odbojů) a Pavla Kuglera (ředitel odboru pro válečné veterány MO), jako vzácný host osobně zúčastnila Zdena Mašínová.

V úvodu Pavel Žáček připomněl, že 17. června 2022 Poslanecká sněmovna navrhla prezidentovi ČR vyznamenat šest členů jedné z nejznámějších protikomunistických odbojových skupin (Josef Mašín, posmrtně Ctirad Mašín, Milan Paumer, Ctibor Novák, Václav Švéda a Zbyněk Janata) Řádem bílého lva.

Jiří Klepsa a Tomáš Hradečný prezentovali podrobnosti o obnově Mašínova statku v Lošanech ve formě Památníku tří odbojů, jehož podstatná část bude otevřena dne 26. srpna 2022. Petr Blažek navíc upozornil na pokračující veřejnou sbírku na dokončení této významné paměťové instituce.

Pavel Kugler informoval o zakončení správního řízení a udělení osvědčení účastníků protikomunistického odboje a odporu in memoriam Ctiradu Mašínovi, Milan Paumerovi, Václavu Švédovi a Zbyňku Janatovi.

Zdena Mašínová na tiskové konferenci uvedla, že si nesmírně váží zájmu o minulost naší vlasti. „Je to velmi důležité pro další generace, které zde budou žít. Já jsem úplně u vytržení, že se do mých rukou dostalo ocenění mého bratra a celé skupiny. (…) Mohu zcela zodpovědně říct, že jsme pokládali za nutnost splnit odkaz našeho otce a proti tomuto (komunistickému) teroru se postavit. (…) Toto je opravdu pro mne nesmírně důležitý okamžik, a jsem velmi vděčná, že se konečně takto přistupuje k celým 50. letům (…). Slova nestačí na mé díky.“

V závěru konference zazněla pozvánka na večerní pietní akci na Kobyliské střelnici k připomenutí 80 let od popravy národního hrdiny genmjr. Josefa Mašína.
 

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

ODS
ODShttps://www.ods.cz
Občanská demokratická strana (ODS) je česká liberálně konzervativní pravicová strana založená v roce 1991.