DomůKomentářeMédia chybně vykládají zprávu Eurostatu o růstu cen energií v Česku

Média chybně vykládají zprávu Eurostatu o růstu cen energií v Česku

-

Eurostat vydal zprávu o nárůstu ceny elektřiny v Česku meziročně o 62 %. Média ovšem chybně vykládají hlavní důvody a příčiny. Pojďme se podívat na skutečný důvod nárůstu ceny energií.

Eurostat porovnává 1. pololetí 2021 a 1. pololetí 2022. Není to tak nárůst za půl roku, jak chybně uvádějí některá média, ale meziroční nárůst za více než rok zpětně. Hlavní příčinou je krach Bohemia Energy v 2. polovině roku 2021.

Již v roce 2021 skokově zdražili energie více než 500 000 domácnostem, kteří museli přejít k novému dodavateli, který již požadoval výrazně vyšší ceny. Rusko se již tehdy připravovalo snížením dodávek na invazi na Ukrajinu a cena komodit rostla.

Hlavní vinu za výrazné zdražení má chybná legislativa vlády Andreje Babiše, která umožnila fungování Bohemia Energy s fixovaním nízkých cen i bez zajištění dodávek energií domácnostem.

Bývalí klienti Bohemia Energy ovšem nyní mají většinou zafixováno za relativně přijatelné ceny. Stejně tak končí dlouhé fixace v jiných státech, kde navýšení dožene Českou republiku. V příštím roce může naopak Česko být jednou z nejlepších zemí, kde možná dokonce poklesne cena.

Pokud kvůli ruské agresi ceny elektřiny porostou, budou mít paradoxně bývalí klienti lepší cenu než nové fixace. I přes vysoké procentuální navýšení ceny elektřiny nejsme pořád nejdražší zemí v EU. I sousední Německo má elektřinu podle dané zprávy Eurostatu dražší.

Ukončení ruské agrese vůči Ukrajině, kdy Rusko odpojilo největší jadernou elektrárnu v Evropě od ukrajinské energetické sítě či bombardovalo uhelnou elektrárnu, která dodává elektřinu i na Slovensko, může nasměrovat dlouhodobé ceny dolů. Proto je potřeba Rusko porazit.

Přidejte si ParlamentníZprávy.cz ke svým zdrojům na Seznam.cz nebo Google News.

Tomáš Martínek
Tomáš Martínekhttps://www.tomas-martinek.eu
2017-2021 poslanec Parlamentu České republiky, podnikatel, univerzitní lektor